2022-23 ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΜΑΣ 3/2/2023

ΓΛΩΣΣΑ

Μαθαίνω να επιχειρηματολογώ: Κάνε τις εργασίες που αναφέρονται στο παρακάτω φυλλάδιο: (copyright; Ζερβός Γρηγόρης, από το ιστολόγιο “ανοιχτό σχολείο”)

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ: ___

ΙΣΤΟΡΙΑ

Ι. Η ΕΞΕΓΕΡΣΗ ΣΤΗ ΜΟΛΔΟΒΛΑΧΙΑ

Βιβλίο σελ. 79 μελέτη, Να κάνετε τις παρακάτω εργασίες:

1. Να βρείτε έναν τίτλο (θέμα) για κάθε παράγραφο.
  2. Να απαντήσετε γραπτά:

Α) Τι ήταν ο Ιερός Λόχος;

Β) Γιατί οι Φιλικοί αποφάσισαν να ξεκινήσει η εξέγερση από τη Μολδοβλαχία;

Γ) Γράψτε τα σημαντικότερα γεγονότα της εξέγερσης με χρονολογική σειρά.

Δ) Γιατί απέτυχε η εξέγερση στη Μολδοβλαχία; Διαβάστε το παρακάτω παράθεμα από την «Βικιπαίδεια» και απαντήστε:

Λόγοι αποτυχίας της εξέγερσης

Σύμφωνα με τον Στέφανο Π. Παπαγεωργίου “Η συντριπτική αποτυχία της Επανάστασης στις Παραδουνάβιες Ηγεμονίες κατέδειξε ότι καθένας από τους λόγους που είχαν προβληθεί ως πλεονεκτήματα δεν λειτούργησε υπέρ των επαναστατών. Συγκεκριμένα, οι λόγοι της αποτυχίας της εξέγερσης θα μπορούσαν να συνοψιστούν στους εξής:

Στην πίεση των ευρωπαϊκών δυνάμεων, και ιδιαίτερα της Αυστρίας, επί της Ρωσίας. Οι ηγέτες και οι υπουργοί Εξωτερικών των Μεγάλων δυνάμεων είχαν συγκεντρωθεί, από τον Ιανουάριο του 1821, στο Λάιμπαχ (σημερινή Λιουμπλιάνα) της Δαλματίας στα πλαίσια του Συστήματος συνεδρίων (Congress System), που λειτούργησε μετά τη νίκη των αντι-ναπολεόντειων δυνάμεων, το 1815, γνωστό ως Συνέδριο του Λάιμπαχ.

Στη μη πραγματοποίηση (ως συνέπεια των ανωτέρω) της προσδοκίας των επαναστατών για ρωσική στρατιωτική βοήθεια. Αυτό είχε ως περαιτέρω συνέπεια, την πτώση του ηθικού στο επαναστατικό στρατόπεδο και την απόσυρση αριθμού ενόπλων από τις πολεμικές επιχειρήσεις.

Στην αποσκίρτηση του σημαντικού Ρουμάνου οπλαρχηγού, Θεόδωρου Βλαδιμηρέσκου, προσώπου με σημαντική επιρροή στον τοπικό πληθυσμό.

Στην προσχώρηση του ισχυρού οπλαρχηγού Σάββα (Φωκιανού) στο οθωμανικό στρατόπεδο.

Στην είσοδο στις Ηγεμονίες, με τη συγκατάθεση της Ρωσίας, ισχυρών οθωμανικών στρατευμάτων από την Κωνσταντινούπολη”.[16]

Ε) Τι πέτυχε η εξέγερση στη Μολδοβλαχία, παρόλα τα ολέθρια αποτελέσματα που είχε η ήτα για την ελληνική πλευρά;

Παρακολουθήστε

TA 7 ΠΡΩΤΑ ΛΕΠΤΑ από  το ΒΙΝΤΕΟ στο ERTFLIX

ΤΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΤΟΥ NATIONAL GEOGRAPHIC

ΙΙ. ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ Β’ ΕΝΟΤΗΤΑΣ

Συνδεθείτε με τους κωδικούς που σας έχω δώσει και λύστε τις ασκήσεις:

LIVEWORKSHEET

Κατηγορίες: ΓΛΩΣΣΑ, ΙΣΤΟΡΙΑ, ΝΕΟΤΕΡΗ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΝΕΟΤΕΡΗ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΣΤ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ, ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΜΑΣ. Ετικέτες: , , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.