Δράση συνεκπαίδευσης του τομέα Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος ΕΠΑ.Λ. και Ε.Κ. Άμφισσας με το ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ. Άμφισσας

Τη Πέμπτη, 16 Μαρτίου 2023, πραγματοποιήθηκε συνεκπαίδευση μεταξύ των τάξεων Γ΄-Δ΄ του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ. Άμφισσας και των τάξεων Β΄-Γ΄ Γεωπονίας του ΕΠΑ.Λ. Άμφισσας, σχετικά με τη μέλισσα.

Στους μαθητές έγινε παρουσίαση του βιολογικού κύκλου της μέλισσας, των προϊόντων που παίρνουμε από τη μέλισσα καθώς και της προσφοράς της όσον αφορά την επικονίαση αλλά και την ανθρώπινη υγεία.

Υπήρξε προβολή βίντεο σχετικά με την παρασκευή μελιού και στην συνέχεια ακολούθησε γευσιγνωσία δειγμάτων μελιού με την συμμετοχή των μαθητών οι οποίοι εξέφρασαν, ο καθένας ξεχωριστά, την προτίμησή του.

Η συνεκπαίδευση ολοκληρώθηκε με την παρασκευή κηραλοιφής, όπου κάθε μαθητής παρέλαβε από ένα βαζάκι ως ενθύμιο.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί Γεωπονίας ΕΠΑ.Λ.-Ε.Κ. Άμφισσας: Σοφία Παπάζογλου, Πέτρος Γεωργίου.

Ακολουθούν φωτογραφίες από τη δράση.

meli1

meli2