Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Εικαστικό Εργαστήρι Άμφισσας

Την Τετάρτη 21 Μαρτίου 2012 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη μαθητών και μαθητριών των τμημάτων Ηλεκτρολογίας της Β’ και της Γ΄ τάξης καθώς της Α τάξης του ΕΠΑ.Λ. Άμφισσας στο Εικαστικό Εργαστήρι Άμφισσας.

Η επίσκεψη αυτή πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια συμμετοχής των μαθητών του στον πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό με θέμα: «Η χρήση του δρόμου είναι στο χέρι σου… Αύριο εγώ θα οδηγώ» που διοργανώνει η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών στο πλαίσιο δράσεων Κυκλοφοριακής Αγωγής.
Οι μαθητές έφτασαν στο Εικαστικό Εργαστήρι Άμφισσας στις 11 π.μ. και αρχικά περιηγήθηκαν και ξεναγήθηκαν στο χώρο του από την υπεύθυνη του εργαστηρίου κα. Βούλα Δασκαλοπούλου. Στη συνέχεια χωρίστηκαν σε ομάδες και υπο την καθοδήγηση της κας. Δασκαλοπούλου ολοκλήρωσαν τα έργα τους, με τα οποία θα συμμετάσχουν στον προαναφερόμενο διαγωνισμό.
Οι στόχοι της επίσκεψης ήταν οι ακόλουθοι:

• Γνωστικοί στόχοι:
    • Περιήγηση και ξενάγηση στο χώρο του Εικαστικού Εργαστηρίου Άμφισσας,
    • επέκταση γνώσεων του σχολείου σε εικαστικά θέματα,
    • γ) ακαδημαϊκή μόρφωση των μαθητών και
    • δ) Ανάπτυξη δεξιοτήτων και ικανοτήτων μαθητών σε θέματα σκίτσου.
  • Κοινωνικοί στόχοι:
    • Κοινωνική αλληλεπίδραση και επικοινωνία με συμμαθητές, ειδικούς ή άλλους επισκέπτες,
    • Αλλαγή στάσεων ως προς τα εικαστικά θέματα.
  • Συναισθηματικοί στόχοι:
    • Διασκέδαση και ευχαρίστηση των μαθητών / επισκεπτών.

Με την ενλόγω διδακτική επίσκεψη επιδιώχθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα:

• Σύνταξη έκθεσης – αναφοράς από το συνοδό εκπαιδευτικό,
  • Ενημέρωση του Συλλόγου των Διδασκόντων του ΕΠΑ.Λ. Άμφισσας σχετικά με τις δραστηριότητες του Εικαστικού Εργαστηρίου Άμφισσας και
  • Ενημέρωση των υπολοίπων μαθητών του ΕΠΑ.Λ. Άμφισσας για τις δραστηριότητες του ενλόγω εργαστηρίου.

Στην επιτυχία της διδακτικής επίσκεψης συνέβαλαν:

• Η ενεργός συμμετοχή των μαθητών και
  • Η υπεύθυνη του Εικαστικού Εργαστηρίου Άμφισσας κα. Βούλα Δασκαλοπούλου.