Βιογραφικό

Βασικές σπουδές:

• 2015 – 2017: μεταπτυχιακό δίπλωμα από  το Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου στον τομέα των Επιστημών της Αγωγής με κατεύθυνση: Τεχνολογίες Μάθησης και Επικοινωνίας
  • 1998-2002: πτυχίο τμήματος Επιστήμης Διαιτολογίας – Διατροφής του Χαροκοπείου        Παν/μίου (7,2 – Λίαν Καλώς)
  • 1995-1998: πτυχίο τμήματος Αισθητικής του Τ.Ε.Ι. Αθήνας (8,3 – Λίαν Καλώς)

Επαγγελματική Δραστηριότητα:

• 9/2003 – έως σήμερα: μόνιμα διορισμένη καθηγήτρια Μέσης εκπαίδευσης διδάσκουσα τα μαθήματα της Οικιακής Οικονομίας, της Γεωγραφίας. Σχολείο οργανικής θέσης: 2ο Γυμνάσιο Βριλησσίων
  • Επιμορφώτρια σε σεμινάρια εκπαίδευσης ενηλίκων του Δήμου Μελισσίων με θέμα τη διατροφή

Ξένες Γλώσσες:

ΑΓΓΛΙΚΑ : First Certificate  in English, University of Cambridge

ΓΑΛΛΙΚΑ Certificat de langue Francaise, Delf 1, Delf 2

Γνώση Η:

Άριστη γνώση Ms Office 2010: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Internet Explorer, Εισαγωγή στην θεωρία των αλγορίθμων, λογικά διαγράμματα, γλώσσα προγραμματισμού Pascal και σχετικές εφαρμογές, επιτυχούσα επιμόρφωσης εκπαιδευτικών Β’ επιπέδου στα Τ.Π.Ε.

Δημοσιεύσεις: Epidemiologic study of obesity in adolescents of an urban area,   Results of the VYRONAS STUDY. Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας,Τόμος 18, Τεύχ. 3

Επιμόρφωση:

• πρόγραμμα εισαγωγικής επιμόρφωσης νεοδιόριστων εκπαιδευτικών (ΠΕΚ)
  • κέντρο συνεχιζόμενης εκπαίδευσης και επιμόρφωσης Εθνικού και Καποδιστριακού Παν/μίου Αθηνών, εκπαιδευτικό αντικείμενο: «η μέθοδος project και σύγχρονες μέθοδοι διδακτικής στο ελληνικό σχολείο»
  • κέντρο ερευνών Παν/μίου Πειραιώς, θεματική ενότητα: «Digital storytelling and comics στην εκπαίδευση: τεχνικές και εργαλεία”
  • Παν/μιο Αιγαίου, Διδακτικές ενότητες «Καινοτόμες Διδακτικές προσεγγίσεις στο σχολείο και τη δια βίου μάθηση: εφαρμογές στην εκπαίδευση για το περιβάλλον και την αειφορία
  • Χαροκόπειο Παν/μιο, εκπαιδευτικό αντικείμενο «Διαχείρηση Σχολικής Τάξης»

Ομιλήτρια σε Συνέδρια – Ημερίδες:

Σχολείο: διενέργεια προγραμμάτων Αγωγής Υγείας, Ευέλικτη ζώνη(2003 -2004)

Σεμινάρια δια ζώσης και διαδικτυακά: με θέματα διατροφής, ψυχολογίας, διδακτικής, Τ.Π.Ε.