Τα μαθήματα του ΕΕΕΕΚ

Μαθηματικά:

Η  διδασκαλία  των μαθηματικών στο ΕΕΕΕΚ  έχει ως βασικό στόχο την κοινωνική προσαρμογή, την ένταξη και την αυτονομία του μαθητή κατά το δυνατόν μεγαλύτερο βαθμό.

επιδιώκεται:

-Η επίλυση προβλημάτων, σε δραστηριότητες συναλλαγής στην καθημερινή  ζωή των μαθητών

-Η ενεργητική συμμετοχή του μαθητή

– Η ανάπτυξη της υπευθυνότητας και της συγκέντρωσης της προσοχής

– Η κατανόηση και απόκτηση βασικών μαθηματικών γνώσεων και δεξιοτήτων

– Η εξοικείωση με το μαθηματικό λεξιλόγιο

– Η κατανόηση και ο χειρισμός του Ευρώ, ως νομισματική μονάδα και η εξοικείωση με καταστάσεις συναλλαγών

-Η εκμάθηση της ώρας

Το σχολείο, είναι επίσης εξοπλισμένο με ηλεκτρονικούς υπολογιστές που εμπλουτίζουν την μαθησιακή διαδικασία. Οι μαθητές εξοικειώνονται με το περιβάλλον του υπολογιστή και οι δραστηριότητες γίνονται πιο ελκυστικές και ενδιαφέρουσες, επίσης  διαθέτουν  ειδικά λογισμικά μαθηματικών, τα οποία συχνά χρησιμοποιούνται, προσφέροντας έτσι μια  ελκυστική παρουσίαση του μαθήματος.

Αυτόνομη διαβίωση:

Το μάθημα της αυτόνομης διαβίωσης έχει ως στόχο οι μαθητές να αναπτύξουν δεξιότητες για την αυτονομία και την κοινωνικοποίησή τους χρήσιμες στην καθημερινή τους ζωή, προσαρμόζεται ανάλογα με τις ανάγκες, τις ικανότητες και ιδιαιτερότητες του κάθε μαθητή. Μέσω της βιωματικής μάθησης οι μαθητές έρχονται σε επαφή με δραστηριότητες όπως:

Στην ασφάλεια και υγιεινή, όπως ατομική υγιεινή, υγιεινή και ασφάλεια στο χώρο, ασφάλεια στο δρόμο, επιλογή κατάλληλων προϊόντων στην καθημερινή ζωή.

Στη διατροφή και σίτιση, όπως η χρήση μαγειρικών σκευών και ηλεκτρικών συσκευών, προετοιμασία και παρασκευή φαγητών, καλή διατροφή, διαχείριση χρημάτων και συναλλαγών.

Στην ένδυση, όπως οργάνωση του χώρου, επιλογή ρούχων ανάλογα με τις περιστάσεις.

Στην επικοινωνία και τις κοινωνικές σχέσεις, όπως τρόποι επικοινωνίας, συμμετοχή σε κοινωνικές εκδηλώσεις και ανάληψη πρωτοβουλιών.

Σύμφωνα με το Αναλυτικό Πρόγραμμα Ειδικής Αγωγής, Προεδρικό Διάταγμα 301/1996.

Γλώσσα:

Το μάθημα της Γλώσσας στο ωρολόγιο πρόγραμμα του Ε.Ε.Ε.ΕΚ. δίνει έμφαση στην κατανόηση γλωσσικών δεξιοτήτων απαραίτητων τόσο στην καθημερινότητα, όσο και στην εργαστηριακή ειδικότητα που ακολουθεί κάθε μαθητής. Εφαρμόζεται και η εξατομικευμένη διδασκαλία των μαθητών προκειμένου να καλυφθούν οι μαθησιακές τους ανάγκες.

Στο μάθημα της Γλώσσας υλοποιούνται ομαδικές και ατομικές δραστηριότητες, χρησιμοποιούνται φύλλα εργασίας και εκπαιδευτικά επιτραπέζια παιχνίδια, καθώς και ΤΠΕ. Παράλληλα, οι μαθητές εμπλέκονται στη ραδιοφωνική σχολική ομάδα και σε θεατρικές δραστηριότητες καλλιεργώντας τόσο τις γλωσσικές τους, όσο και τις διαπροσωπικές τους σχέσεις.

Κοινωνική – Επαγγελματική Αγωγή (Κ.Ε.Α.):

Με το μάθημα της Κοινωνικής Επαγγελματικής Αγωγής (ΚΕΑ) γίνεται προσπάθεια οι μαθητές να γνωρίσουν τον εαυτό τους, να αποκτήσουν αυτοπεποίθηση να κατανοήσουν όχι μόνο τα δικαιώματα αλλά και τις υποχρεώσεις που έχουν στο σχολείο και γενικότερα στην ευρύτερη κοινωνία. Έρχονται σε μια πρώτη γνωριμία με τα επαγγέλματα, τα εργαλεία και τα υλικά που χρησιμοποιούνται, προκειμένου να αναπτυχθούν οι προ επαγγελματικές δεξιότητες των παιδιών και να προσανατολιστούν αυτά επαγγελματικά. Μαθαίνουν να συνεργάζονται και να λειτουργούν ομαδικά. Μέσα από τις δράσεις των μαθημάτων, πάνω σε θέματα εργασίας, υγείας, πολιτισμού, περιβαλλοντικής και κυκλοφοριακής αγωγής, οι μαθητές αναπτύσσουν γνώσεις ,δεξιότητες συμπεριφοράς, προκειμένου να μειωθούν οι πιθανότητες περιθωριοποίησης τους και να είναι επιτυχής η κοινωνικοποίηση και η ένταξη τους στην κοινωνική ζωή.

Μουσική:

Φυσική Αγωγή: