About

Το Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (Ε.Ε.Ε.Ε.Κ.) Άργους Ορεστικού του Ν. Καστοριάς, λειτουργεί από το σχολικό έτος 2001-2002, εγκατεστημένο προσωρινά, σε πτέρυγα του Κέντρου Φυσικής Ιατρικής και Αποκατάστασης (Κε.Φ.Ι.Απ.) στην περιοχή αεροδρομίου. Πρόκειται για μία Σχολική Μονάδα Ειδικής Αγωγής (Σ.Μ.Ε.Α.) της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καστοριάς, που απευθύνεται σε μαθητές που εμφανίζουν δυσκολίες να παρακολουθήσουν την τυπική εκπαίδευση.

Το πρόγραμμα του σχολείου οργανώνεται βάση των εργαστηρίων-κατευθύνσεων που λειτουργούν σε αυτό: 1. Μαγειρικής, 2. Αυτόνομης Διαβίωσης, 3. Κηπουρικής, 4. Καλλιτεχνικών-Κεραμικής. Επιπλέον, οι μαθητές διδάσκονται μαθήματα της γενικής παιδείας: Γλώσσα, Μαθηματικά, Γυμναστική, Επαγγελματική Αγωγή, Αισθητική Αγωγή και Μουσική. Παράλληλα, υπάρχει υποστήριξη των μαθητών από εργοθεραπεύτρια, λογοθεραπεύτρια, σχολική νοσηλεύτρια, ψυχολόγο, κοινωνική λειτουργό, καθώς και ειδικό βοηθητικό προσωπικό.

Η ελάχιστη φοίτηση στο σχολείο είναι πέντε έτη και ένα χρόνο πρακτική άσκηση. Το πτυχίο που λαμβάνεται κατά την αποφοίτηση εμφανίζεται ισότιμο με των τεχνικών-επαγγελματικών λυκείων.