Τα Εργαστήρια Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης ( Ε.Ε.Ε.ΕΚ ) είναι αυτοτελή σχολεία Ειδικής Αγωγής, που υπάγονται στην Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Απευθύνονται σε μαθητές με διαγνωσμένες ως σοβαρές ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, οι οποίες είναι αποτέλεσμα:

α) συγκεκριμένης αναπηρίας (νοητική ανεπάρκεια, νοητική ανωριμότητα, ιδιαίτερα σοβαρά προβλήματα στην όραση και ακοή, διαταραχή αυτιστικού φάσματος κ.α.),

β) πολλαπλών αναπηριών (νοητική ανεπάρκεια και σοβαρά προβλήματα όρασης και ακοής, νοητική ανεπάρκεια και αυτισμός κ.α.),

γ) σύνθετων γνωστικών, συναισθηματικών και κοινωνικών δυσκολιών που πιστοποιούνται από ΚΕΔΑΣΥ ή αναγνωρισμένες ιατροπαιδαγωγικές υπηρεσίες. (Νόμος 3699-08 Ειδικής Αγωγής, ΦΕΚ 199 τ.Α’ 2-10-08)

Στο Ε.Ε.Ε.ΕΚ εφαρμόζονται ειδικά προσαρμοσμένα και εξατομικευμένα υποστηρικτικά εκπαιδευτικά προγράμματα που υπηρετούν τους ακόλουθους στόχους:

• Την παροχή βασικών ακαδημαϊκών και κοινωνικών δεξιοτήτων στους μαθητές.
  • Την παροχή πρακτικής επαγγελματικής εκπαίδευσης ανάλογη των δεξιοτήτων και ικανοτήτων των μαθητών.
  • Την παροχή προ-επαγγελματικής εκπαίδευσης, ώστε να μπορούν οι μαθητές με την κατάλληλη βοήθεια και υποστήριξη να συμμετάσχουν ενεργά στην οικονομική και κοινωνική ζωή.
  • Την κοινωνική ολοκλήρωση και την ομαλή κοινωνικοποίηση των ατόμων με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες και αναπηρίες.
  • Την άσκηση σε δεξιότητες αυτοεξυπηρέτησης, προσωπικής φροντίδας και στη διαχείριση ελεύθερου χρόνου.
  • Την κατάκτηση βασικών κοινωνικών συνηθειών, όπως η αρμονική συνύπαρξη με τους άλλους και η συνεργασία.
  • Την καλλιέργεια του αισθήματος ατομικής αξίας, αξιοπρέπειας και υπευθυνότητας.