Το Ε.Ε.Ε.ΕΚ Σύρου ιδρύθηκε στις 10/12/2001 και πρωτολειτούργησε το σχολικό έτος 2002-2003. Στεγάζεται στο Σχολικό Συγκρότημα του Ξηρόκαμπου, στην Ερμούπολη. Αποτελεί το μοναδικό Ε.Ε.Ε.ΕΚ της περιφέρειας Δ’ Κυκλάδων και απευθύνεται σε μαθητές ηλικίας 13 με 22 ετών. Το εν λόγω σχολείο υποδέχεται μαθητές από όλο το νησί της Σύρου.

Οι ειδικότητες με αντίστοιχα εργαστήρια που λειτουργούν είναι οι εξής:

• Γεωπονίας, Τροφίμων & Περιβάλλοντος,
  • Χειροτεχνίας.

Επιπρόσθετα, τα μαθήματα που διδάσκονται, εκτός από τα μαθήματα του κάθε εργαστηρίου, είναι τα κάτωθι:

1. Γλώσσα
  2. Πληροφορική
  3. Κοινωνική & Πολιτική Αγωγή
  4. Μαθηματικά
  5. Αισθητική Αγωγή

Ακόμα, το σχολείο μας διαθέτει Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό και Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό, που για το σχολικό έτος 2022-2023 απαρτίζεται από:

• Εργοθεραπεύτρια,
  • Κοινωνική Λειτουργό,
  • Λογοθεραπεύτρια,
  • Φυσικοθεραπεύτρια,
  • Ψυχολόγο.

Η φοίτηση των μαθητών μπορεί να διαρκέσει από πέντε έως οκτώ χρόνια, σε αναλογία με τις ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες του κάθε μαθητή.

Στους αποφοίτους χορηγείται απολυτήριος τίτλος, ο οποίος έχει θέση πιστοποιητικού επιπέδου 1 του άρθρου 6 του νόμου 2009/1992 με τα αντίστοιχα επαγγελματικά δικαιώματα. Επίσης το απολυτήριο είναι ισότιμο με τίτλο υποχρεωτικής εκπαίδευσης (απολυτήριο Γυμνασίου) και δίνει δυνατότητα στους μαθητές για εργασία σε θέσεις ΥΕ στο δημόσιο και τους ΟΤΑ.