Αρχείο ημέρας 9 Σεπτεμβρίου, 2022

Τηλ. 27410 40040

E-mail: pedis@uop.gr

Ανακοίνωση

Συνεχίζονται οι αιτήσεις για περιορισμένο αριθμό κενών θέσεων για το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Διακυβέρνηση και Δημόσιες Πολιτικές»

Το Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Διεθνών Σχέσεων (ΠΕΔιΣ) του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου επαναπροκηρύσσει περιορισμένο αριθμό κενών θέσεων μεταπτυχιακών φοιτητών για το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023 για το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) με τίτλο «Διακυβέρνηση και Δημόσιες Πολιτικές».

Αντικείμενο του ΠΜΣ είναι η ανάπτυξη γνώσεων και ερευνητικών δεξιοτήτων σχετικά με τους θεσμούς, τις διαδικασίες, τους στόχους και τα αποτελέσματα των σύγχρονων μορφών διακυβέρνησης και δημόσιων πολιτικών με έμφαση στον ευρωπαϊκό χώρο, στην Ευρωπαϊκή Ένωση, αλλά και σε κράτη και οικονομίες με αυξημένη βαρύτητα στις ευρωπαϊκές και διεθνείς εξελίξεις. Το πρόγραμμα σπουδών περιλαμβάνει ένα εύρος μαθημάτων στα πεδία των Κοινωνικών Επιστημών και των Ανθρωπιστικών Σπουδών κάθε ένα από τα οποία αναπτύσσει ζητήματα αιχμής και χρησιμοποιεί υψηλού επιπέδου διδακτικές μεθόδους και εργαλεία γνώσης. Οι φοιτητές αποκτούν θεωρητική κατάρτιση και, ταυτόχρονα, εξοικείωση με εμπειρικά δεδομένα με γνώμονα την ανάπτυξη γνώσεων και δεξιοτήτων αναντικατάστατων για την επιδίωξη μίας δυναμικής επαγγελματικής σταδιοδρομίας.

Το πρόγραμμα είναι 12μηνης διάρκειας (παρακολούθηση μαθημάτων κατά τη χειμερινή και εαρινή περίοδο και εκπόνηση διπλωματικής εργασίας κατά τη θερινή περίοδο) και οδηγεί στην απόκτηση Διπλώματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Μ.Σ) στη Διακυβέρνηση και τις Δημόσιες Πολιτικές. Μεγάλο μέρος του προγράμματος θα πραγματοποιηθεί εξ αποστάσεως σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας.

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων για περιορισμένο αριθμό κενών θέσεων: 20 Σεπτεμβρίου 2022

Πληροφορίες:

Περισσότερες πληροφορίες, Πρόσκληση υποβολής αιτήσεων και διαδικασία στη διεύθυνση: https://governance.pedis.uop.gr/

Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου

Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Διεθνών Σχέσεων

Δ/νση:  Αριστοτέλους 1 & Λ. Αθηνών, 1ος όροφος, Κόρινθος

Τηλ. 2741040040

e-mail: pms-pedis@uop.gr

url: http://pedis.uop.gr

Εάν δεν επιθυμείτε να λαμβάνετε ενημερωτικά e-mail για τις εκπαιδευτικές δράσεις του Τμήματος, παρακαλούμε όπως αποστείλετε σχετικό e-mail στη διεύθυνση: pedis@uop.gr.

Με το παρόν, γνωστοποιείται ότι το Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου δεσμεύεται να προστατεύει και να σέβεται την ιδιωτικότητα των χρηστών των ηλεκτρονικών υπηρεσιών του, και συμμορφώνεται με το Γενικό Κανονισμό για την Προστασία Δεδομένων (Κανονισμός (ΕΕ) 2016/679 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 27ης Απριλίου 2016). Δεν αποκαλύπτει προσωπικά δεδομένα σε τρίτους και εφαρμόζει εύλογες πολιτικές και τεχνικά και οργανωτικά μέτρα, προκειμένου να προστατεύει τα προσωπικά δεδομένα των χρηστών.

Χωρίς ιούς.www.avast.com

Η 14η ΔΙΕΘΝΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΧΟΡΩΔΙΩΝ ΤΟΥ 40ου