Αρχείο ημέρας Σεπτέμβριος 1, 2022

Πρόγραμμα Tech Talent School for Educators 2022,

Αξιότιμη/ε κυρία/ε Διευθύντρια/ή

Επικοινωνούμε μαζί σας σχετικά με το Πρόγραμμα Tech Talent School for Educators 2022, ένα δωρεάν, καινοτόμο πρόγραμμα 12 ωρών ψηφιακής κατάρτισης των εκπαιδευτικών που υλοποιεί η  μη κερδοσκοπική οργάνωση Socialinnov, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων με την υποστήριξη του Κοινωφελούς Ιδρύματος Ιωάννη Σ. Λάτση.

Το πρόγραμμα Tech Talent School for Educators της Socialinnov αποτελεί μια ολιστική προσέγγιση με στόχο την εξέλιξη των εκπαιδευτικών, όχι μόνο σε σχέση με την παρουσία τους στην τάξη, αλλά και ως επαγγελματίες. Επιπλέον, επικεντρώνεται στην ενίσχυση της ψυχικής ανθεκτικότητας των εκπαιδευτικών, καθώς ανήκουν σε ομάδα υψηλού κινδύνου για την εμφάνιση συνδρόμου εξουθένωσης.

Το πρόγραμμα απευθύνεται αποκλειστικά σε:

• Εκπαιδευτές πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης από τον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα  καθώς και
  • Φοιτητές της Παιδαγωγικής επιστήμης.

Μέσω του προγράμματος, οι συμμετέχοντες θα εξοικειωθούν με καινοτόμα και εύχρηστα εργαλεία για το σχεδιασμό, την οργάνωση και την παρουσίαση εκπαιδευτικού υλικού για την βέλτιστη αξιοποίηση της τεχνολογίας στην ανάπτυξη δεξιοτήτων μάθησης.

Το πρόγραμμα έχει τους ακόλουθους 4 πυλώνες:

1. Ψηφιακές δεξιότητες,
  2. Επαγγελματική ενδυνάμωση
  3. Ψυχική Ανθεκτικότητα & Συναισθηματική Νοημοσύνη
  4. Ενδυνάμωση στη Σχολική Κοινότητα

και αναπτύσσεται σε στενή συνεργασία με επαγγελματίες από τους τομείς της εκπαίδευσης, του ανθρώπινου δυναμικού και της ψυχικής υγείας.

Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα και την εγγραφή των εκπαιδευτικών μπορείτε να δείτε στον ιστότοπο  Tech Talent School for Educators – Tech Talent

Σχετικά με την Socialinnov και το έργο της μπορείτε να δείτε εδώ www.socialinnov.gr

Σας ευχαριστούμε πολύ για το ενδιαφέρον και παρακαλούμε για τις ενέργειές σας ώστε να ενημερωθούν οι εκπαιδευτικοί και οι διευθυντές των σχολείων, της Διεύθυνσής σας.

Το πρόγραμμα μπορεί να υλοποιηθεί σε συνεργασία με σχολεία στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης.

Paraskevi Iatrou
STEM Advisor & ICT Instructort: +30 210 34 50 606
e: viatrou@socialinnov.gr
w: http://www.socialinnov.gr
a: Evrystheos 2, Kato Petralona, 11854, Athens, Greece

Ανοιχτή Πρόσκληση συμμετοχής στην λαμπαδηδρομία

20η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΛΑΜΠΑΔΗΔΡΟΜΙΑ ΕΘΕΛΟΝΤΩΝ ΑΙΜΟΔΟΤΩΝ

20 afisa 35x50

Ο Σύλλογος Εθελοντών Αιμοδοτών Ν. Άρτας, απευθύνει ανοιχτή πρόσκληση συμμετοχής στην 20η Πανελλήνια Λαμπαδηδρομία Εθελοντών Αιμοδοτών, η οποία διοργανώνεται κάθε χρόνο από την Πανελλήνια Ομοσπονδία Συλλόγων Εθελοντών Αιμοδοτών (ΠΟΣΕΑ).

Η Λαμπαδηδρομία έχει ως στόχο να ευαισθητοποιήσει τους πολίτες σχετικά με την Εθελοντική Αιμοδοσία και να ηχήσει το μήνυμα της προσφοράς αίματος σε όλη την Ελλάδα.

Η Φλόγα της Αγάπης θα περάσει από την πόλη μας την ΚΥΡΙΑΚΗ 18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2022. Η έναρξη και ο τερματισμός  θα γίνει στην κεντρική πλατεία Αγ. Δημητρίου στις 11.00 .

Οι Λαμπαδηδρόμοι θα ακολουθήσουν την εξής διαδρομή:

• Αγ. Δημήτριος, Σκουφά 79
  • Σκουφά προς Άγ. Γεώργιο
  • Αμβρακίας
  • Τζαβέλλα
  • Βασ.Πύρ,
  • Πλ.Κιλκίς προς πεζόδρομο Σκουφά
  • Τερματισμός προαύλιο Αγίου Δημητρίου

Σε αυτή την εκδήλωση αγάπης είστε όλοι ευπρόσδεκτοι, ατομικά ή ομαδικά (σχολεία, ομάδες μαθητών-φοιτητών, ποδηλάτες, αθλητικοί όμιλοι και σωματεία, μορφωτικοί, πολιτιστικοί, επαγγελματικοί και άλλοι σύλλογοι, λοιποί φορείς κ.τ.λ.). Θα τηρηθούν όλα τα απαραίτητα υγειονομικά μέτρα .

Δηλώσεις συμμετοχής ή πληροφορίες:

Αντιπρόεδρος Συλλόγου Εθελοντών Αιμοδοτών Ν.Άρτας Μάρω Νάκα

Τηλ. 6944660454