Αρχική » Το σχολείο μας

ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΡΥΣΩΝ ΑΠΟΚΟΡΩΝΟΥ

• Το Σχολείο ιδρύθηκε για πρώτη φορά στις 19-7-1921 και λειτούργησε ως μονοθέσιο. Σιγά – σιγά μεγαλώνοντας το χωριό, μεγάλωσε και το σχολείο. Τα τελευταία χρόνια το σχολείο έχει συνήθως γύρω στα 110 παιδιά. Σήμερα στο σχολείο φοιτούν και παιδιά από τα γύρω χωριά του Δήμου και μεταφέροντα από τα χωριά τους με τα 3 σχολικά λεωφορεία του ΚΤΕΛ που παρέχει η Περιφέρεια.
  • Το σχολείο βρίσκεται χτισμένο στη βορειοανατολική πλευρά του χωριού και ακριβώς δίπλα στην Εθνική Οδό Χανίων – Ηρακλείου.
  • Στο ίδιο κτήριο συστεγάζεται και το Νηπιαγωγείο, ενώ απέναντι βρίσκεται η Εκκλησία του χωριού, το Δημαρχείο, η Αστυνομία και ο Πολιτιστικός Σύλλογος.
  • Το Δημοτικό έχει στη διάθεσή του αρκετούς χώρους όπως: εργαστήριο υπολογιστών – προβολών, εργαστήριο τεχνικών, χώρο για εσωτερικό γυμναστήριο, αίθουσα εκδηλώσεων (κεντρικό αμφιθέατρο), αίθουσες ολοήμερου, επαρκείς αίθουσες διδασκαλίας και τα γραφεία του διευθυντή και των δασκάλων.
  • Το σχολείο λειτουργεί ως 7/θέσιο .

Χάρτης και πλήρη στοιχεία του σχολείου

Χωρίς τίτλο