3ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ ΧΙΟΥ

Ένα παιδί μπορεί να διδάξει σε έναν ενήλικο τρία πράγματα: να είναι ευτυχισμένος χωρίς ιδιαίτερο λόγο, να είναι πάντα απασχολημένος με κάτι και να απαιτεί με όλη τη δύναμη αυτό που θέλει! (Πάουλο Κοέλο)

Ενημερώνομαι γιατί νοιάζομαι!

Μαρ 202428

Στο πλαίσιο του Σχεδίου Δράσης  με τίτλο «Στάση Ζωής: Εθελοντισμός-Αλληλεγγύη-Ενεργός Πολιτειότητα », τη Δευτέρα, 11/03/24, και την Πέμπτη, 28/03/24 επισκέφθηκε το σχολείο μας η εθελόντρια και μέλος του Φιλοζωικού Συλλόγου Χίου, κα Φλάμου Πόπη.

Η κα Φλάμου μίλησε στους μαθητές των Γ’, Δ’, Ε1’ και Ε2 και Στ’  τάξεων αρχικά για την έννοια του εθελοντισμού και στη συνέχεια για τις υποχρεώσεις μας απέναντι στα ζώα συντροφιάς και για το πολύ σημαντικό θέμα των αδέσποτων ζώων. Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και ενθουσιασμό τα παιδιά με τις εμπλεκόμενες εκπαιδευτικούς, κα Καλλίτση Δέσποινα και κα Γεομέλου Ευτυχία, εξέφρασαν τις απορίες τους, τις προσωπικές τους εμπειρίες και έλαβαν χρήσιμες πληροφορίες τις οποίες μπορούν να εφαρμόσουν στην καθημερινή τους συνύπαρξη με τους μικρούς τους φίλους!

Οι μαθητές των Ε1’ και Ε2’ τάξεων επέλεξαν να περάσουν τα δικά τους μηνύματα για τους φίλους τους τα ζώα μέσα από  τη δημιουργία ενός ημερολογίου, το οποίο σε έντυπη μορφή χάρισαν στον Φιλοζωικό Σύλλογο Χίου. Το ημερολόγιο με τις δημιουργίες των παιδιών βρίσκεται σε ηλεκτρονική μορφή στον παρακάτω σύνδεσμο:

Στιγμιότυπο οθόνης 222

από κάτω από: Δράσεις και Δραστηριότητες, ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ (ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ 2023-24)| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενημερώνομαι γιατί νοιάζομαι!

Τα σχόλια είναι κλειστά.

Καλωσορίσατε  στο  ιστολόγιο  του  3ου Δημοτικού  Σχολείου  Βροντάδου  Χίου.

Καλή  πλοήγηση!!!

Μάρτιος 2024