ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΗΣ 25ΗΣ ΜΑΡΤΙΟΥ

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024,πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα  του Πνευματικού Ενοριακού Κέντρου Βιλίων, η γιορτή της επετείου της 25ης Μαρτίου, από τους μαθητές και τις μαθήτριες όλων των τάξεων του σχολείου μας. Την ιστορική αναδρομή και την επετειακή  αναφορά έκαναν οι μαθητές και μαθήτριες των Ε’ και Στ’ τάξεων.

IMG 1232

Υπήρξαν ποιήματα, σκετς, και παραδοσιακοί χοροί με την πρέπουσα μουσική επένδυση και επιμέλεια. Το σκηνικό ήταν χειροποίητο και εντυπωσιακό, όπως επίσης και η εμφάνιση των παιδιών, που ντύθηκαν με τις παραδοσιακές στολές. Οι μαθητές και οι μαθήτριες  αφηγήθηκαν τα κυριότερα γεγονότα  της  ιστορικής περιόδου από την προετοιμασία της επανάστασης μέχρι την ανεξαρτησία της Ελλάδας και ενθουσίασαν τους γονείς και τους δασκάλους με την όμορφη εκδήλωση που παρουσίασαν.