ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΔΙΑΘΕΣΗΣ SELF-TEST

Διάθεση self-test για τους μαθητές από τα φαρμακεία και δήλωση στο edupass.gov.gr

Ξεκινά από τη Δευτέρα 1η Νοεμβρίου η διάθεση από τα φαρμακεία των αυτοδιαγνωστικών τεστ (self test) για τους μαθητές. Συγκεκριμένα, οι μαθητές θα προμηθευτούν συνολικά πέντε δωρεάν self test, ώστε να καλύψουν τις ανάγκες ελέγχου από τις 5 έως τις 22 Νοεμβρίου.

Υπενθυμίζεται πως από τη Δευτέρα αλλάζει και ο τρόπος δήλωσης των self test για τους μαθητές. Το αποτέλεσμα των τεστ, που προμηθεύονται οι γονείς των παιδιών από τα φαρμακεία, θα δηλώνεται στη νέα πλατφόρμα edupass.gov.gr και όχι στην πλατφόρμα του self-testing.gov.gr, όπως ήταν μέχρι σήμερα.

Οι μαθητές θα προμηθεύονται από τη Δευτέρα, 1 ως και το Σάββατο 6 Νοεμβρίου, μία συσκευασία με πέντε δωρεάν self τεστ από τα φαρμακεία, προκειμένου να καλύψουν τις ανάγκες ελέγχου των ημερών από 5 έως 22 Νοεμβρίου και να προσέρχονται στο σχολείο σύμφωνα με τις οδηγίες των ειδικών.

Υπενθυμίζεται ότι:

• το self-test πραγματοποιείται έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση κάθε Τρίτη και Παρασκευή στο σχολείο,
  • ο προσυμπτωματικός διαγνωστικός έλεγχος για τον νέο κορονοϊό μέσω αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας (self test) είναι υποχρεωτικός για τους μαθητές και τις μαθήτριες,
  • η δωρεάν διάθεση self test από τα φαρμακεία γίνεται μόνο κατά τις εργάσιμες μέρες και ώρες, ώστε κατά τις διημερεύσεις και διανυκτερεύσεις να μπορούν να εξυπηρετούν έκτακτες ανάγκες.

Από την 1η Νοεμβρίου η δήλωση και το αποτέλεσμα για τις δημόσιες σχολικές μονάδες θα δηλώνεται στη νέα πλατφόρμα edupass.gov.gr, από όπου θα εκδίδεται και η Σχολική Κάρτα για COVID-19.

Δημοσιεύθηκε στην Γενικά. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.