*****Halloween*****

…..φάρσα ή κέρασμα???

Οι μαθητές του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία πριν λίγες μέρες να έρθουν σε επαφή και να χαρούν το αγγλικό-αμερικάνικο έθιμο του Halloween.

Μάθανε για την ιστορία του εθίμου, έφτιαξαν κολοκύθες-φαναράκια και κάναν φάρσα ή κέρασμα. Στο τέλος της ημέρας έγινε κλήρωση και ένας από τους μαθητές μας είχε την χαρά να πάρει την “τρομακτική ” κολοκύθα-φαναράκι στο σπίτι του.

Our students in Vamos Primary school had the opportunity to learn about and practice the English-American tradition of Halloween. They were taught about how the custom started, they made lanterns out of pumpkins and they trick and treated. At the end of the day there was a draw and one of our students won the scary lantern which he could take back home with him.

…….και του χρόνου.