Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού

Οι δράσεις μας την ημέρα αθλητισμού πραγματοποιιήθηκαν μαζί με το Δημοτικό Σχολείο Γεωργιούπολης, ώστε τα παιδιά του σχολείου μας να αποκομίσουν ακόμα περισσότερες κοινωνικές δεξιότητες, γνωρίζοντας μαθητές από άλλο σχολείο.

Η ημέρα αυτή ξεκίνησε με τον δρόμο υγείας με τα δύο σχολεία να τρέχουν σε παράλληλη διαδρομή, χωρίς ανταγωνισμό, σε μια κοινή πορεία στο στάδιο του Βάμου.

Η δεύτερη δράση μας πραγματοποιήθηκε απο τις Γ΄και Δ΄ τάξεις των δύο σχολείων, οι οποίες έπαιξαν ποδόσφαιρο 5×5 με τροποποιημένους κανονισμούς . Νικήτρια δηλαδή ομάδα ήταν εκείνη που έκανε τα λιγότερα φάουλ, για να αναδείξουμε την καλή συμπεριφορά μέσω του αθλητισμού.

παράλληλα, οι μεγαλύτερες τάξεις των σχολείων έπαιξαν 8×8 ποδόσφαιρο με κανονισμούς διαφορετικούς, δηλαδή η μπάλα έπρεπε να περάσει απ’ όλους, για να τονίσουμε την ομαδικότητα.

Αργότερα οι ομάδες άλλαξαν σύνθεση και έγιναν πρώτα μικτές από τα δύο σχολεία και έπειτα μικτές αγόρια – κορίτσια, για να τονίσουμε τη συνεργασία των δύο φύλωνκαι την αποδοχή του αγνλωστου μέχρι τώρα.

Παράλληλα, οι μικρές τάξεις έπαιξαν σκυταλοδρομίες με μαθητές και από τυα δύο σχολεία σε μικτές ομάδες, παραδοσιακά παιχνίδια, σκοινάκι κλπ.

Η ημέρα έκλεισε με καθαρισμό του χώρου για να τονίσουμε ότι πολιτισμός και αθλητισμός έχουν συγγένεια μεταξύ τους και έτσι πρέπει να συμπεριφερόμαστε σαν μαθητές.

Μια παράλληλη δράση που έγινε στο σχολείο ήταν ζωγραφιές και συνθήματα με κύριο στόχο να παρακινήσουμε τους μαθητές να εκδηλώσουν την άποψή τους πώς πρέπει να συμπεριφέρονται στις αθλητικές εκδηλώσεις.

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί η ευγενική κίνηση από  τον ιδιοκτήτη του καφέ Άνω Κάτω κο Δημήτρη Κοντοδήμα, ο οποίος προσέφερε στα παιδιά από έναν χυμό. Τον ευχαριστούμε πολύ!