Εβδομάδα Δράσης για την κλιματική αλλαγή

Στο πλαίσιο της εβδομάδας δράσεων για την κλιματική αλλαγή, οι μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί του Δημοτικού Σχολείου Βάμου ενημερώθηκαν και ενημέρωσαν, ευαισθητοποιήθηκαν και ευαισθητοποίησαν με στόχο την προστασία του περιβάλλοντος.

Τα παιδιά πληροφορήθηκαν σχετικά με τους κινδύνους που απειλούν τον πλανήτη μας και συζήτησαν. Ο προβληματισμός τους γύρω απ’ την κλιματική αλλαγή αποτυπώθηκε σε πανό και ζωγραφιές που έφτιαξαν μαζί με την εικαστικό του σχολείου μας και κάθε τάξη έγραψε και έκανε τις προτάσεις της για τα συνθήματα που φωνάζαμε στους δρόμους. Επιπλέον, έγινε δεντροφύτευση στον αύλειο χώρο του σχολείου, κάθε τάξη ανέλαβε να φυτέψει και να φροντίζει το δέντρο της.

Η δράση μας ολοκληρώθηκε με μια ειρηνική πορεία που έγινε στους δρόμους του χωριού για 2η συνεχή χρονιά κρατώντας πανό και φωνάζοντας συνθήματα:

« Σώστε τη γη μας, είναι η ζωή μας»

«Κλείστε τη βρύση και σώστε τη φύση»

«Recycle a can, yes you can»

Όταν φτάσαμε στην πλατεία, τα παιδιά μοίρασαν τις ζωγραφιές τους στα καταστήματα και τους πολίτες που συναντήσαμε εκεί. Πριν την επιστροφή μας στο σχολείο, οι μαθητές/τριες μάζεψαν σκουπίδια απ’ τους δρόμους και την πλατεία του χωριού.

Η ευαισθητοποίηση και οι δράσεις με σκοπό την προστασία του περιβάλλοντος αποτελούν κύριο μέλημα που θέλει να εμφυσήσει το σχολείο μας στα παιδιά μας!