Εορτασμός της επετείου της 25ης Μαρτίου στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Τυμπακίου

Με ιδιαίτερη χαρά ,τιμή και υπερηφάνεια γιορτάστηκε σήμερα στο σχολείο μας η επέτειος της 25ης Μαρτίου. Οι μαθητές μας, της Δ΄ τάξης με την καθοδήγηση των δασκάλων τους, τίμησαν τους ήρωες του 1821 και τον αγώνα τους ενάντια στον Οθωμανικό ζυγό καθώς και το χαρμόσυνο μήνυμα του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου.

Υποδυόμενοι τους ήρωες του 21 ανέβασαν τη θεατρική παράσταση «Τα πορτρέτα των ηρώων του 1821 ,οι ήρωες ξαναζωντανεύουν ».

Ο Κολοκοτρώνης, ο Μιαούλης, ο Κανάρης ,ο Ρήγας Φεραίος, ο Διάκος, η Μπουμπουλίνα,η Μαντώ Μαυρογένους  και άλλοι πολλοί ήρωες και ηρωίδες του 1821 ζωντάνεψαν μπροστά μας μέσα από τους μαθητές μας.

Μας  μετέφεραν με τους ρόλους που υποδύθηκαν  στα χρόνια του Αγώνα φορώντας τις παραδοσιακές φορεσιές της εποχής και έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό.

Επίσης χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς και τραγούδησαν το «Θούριο» του Ρήγα, «Ένα παλικάρι 20 χρονών», «Να ΄τανε το 21», «Λασκαρίνες Μπουμπουλίνες».

Οι γονείς  των μαθητών και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου χειροκρότησαν θερμά την προσπάθεια των παιδιών.

Ευχόμαστε ολόψυχα χρόνια πολλά  και τα φωτεινά παραδείγματα των ηρώων μας να αποτελούν οδηγό στη ζωή όλων μας!!

Τυμπάκι,22-3-2024                        Ο Σύλλογος διδασκόντων του Σχολείου

αρχικη ΕΙΚΟΝΑ 5ΕΙΚΟΝΑ 3ΕΙΚΟΝΑ 4