Επίσκεψη του κλιμακίου Μοιρών της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Ηρακλείου στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Τυμπακίου

Την Τετάρτη 13 Μαρτίου 2024 μια μικρή έκπληξη περίμενε τους μαθητές του σχολείου μας.

Το Πυροσβεστικό Κλιμάκιο  Μοιρών, ανταποκρινόμενο στο αίτημά μας, επισκέφτηκε το Σχολείο μας κι ενημέρωσε τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς για θέματα αντιμετώπισης έκτακτων αναγκών: πυρκαγιά  σε δάση και σε σπίτια ,σε πλημμύρες ,σε τροχαία  ατυχήματα,σε διασώσεις αγνοούμενων  κ.α.

Πραγματοποιήθηκε μια εξαιρετική παρουσίαση για τους τρόπους πρόληψης της πυρκαγιάς  σε όλους τους χώρους , έγιναν πολλές ερωτήσεις από τους μαθητές και  απαντήθηκαν όλες από τον Πυρονόμο κ.Καλεμάκη Εμμανουήλ και τον Αρχιπυροσβέστη κ. Κυραλάκη Γεώργιο.

Στη συνέχεια οι πυροσβέστες αφού  παρουσίασαν τον εξοπλισμό του πυρ. οχήματος έκαναν επίδειξη κατάσβεσης πυρκαγιάς στο προαύλιο του Σχολείου, όπου πήραν μέρος όλοι οι μαθητές μας. Φόρεσαν το κράνος κι έκαναν χρήση της πυροσβεστικής μάνικας, σβήνοντας μια εικονική εστία φωτιάς.

Το σχολείο μας ευχαριστεί θερμά το Πυροσβεστικό Κλιμάκιο Μοιρών,

το Διοικητή του Ανθυποπυραγό κ.Ταβερναράκη Τίτο και τους:

Τον Πυρονόμο κ. Καλεμάκη Εμμανουήλ

τον Αρχιπυροσβέστη  Κυραλάκη Γεώργιο

και   γενικότερα όλο το Πυροσβεστικό Σώμα για την κοινωνική προσφορά τους και εύχεται καλή δύναμη στο δύσκολο και σημαντικό έργο τους.

Τυμπάκι,13-3-2024        Ο Διευθυντής του Σχολείου

ΓΙΑΝΝΑΚΑΚΗΣ ΦΡΑΓΚΙΣΚΟΣ