Εκπ. πρόγραμμα “Ταξιδεύοντας στην Ελλάδα με την Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης”

taxideuontas sthn ellada koth 940x549

Την Πέμπτη 07.04.2022, οι μαθητές και οι μαθήτριες του 2ου Δημοτικού Σχολείου Τυμπακίου παρακολούθησαν μέσω live streaming το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Ταξιδεύοντας στην Ελλάδα με την Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης.”

Σε αυτό το υπέροχο μουσικό ταξίδι δόθηκε η ευκαιρία στους μαθητές μας  να παρακολουθήσουν τα παρακάτω έργα:

Νίκος Σκαλκώτας: Κλέφτικος

Νίκος Σκαλκώτας: Σιφνέικος

Γιάννης Κωνσταντινίδης: Δωδεκανησιακή Σουΐτα Αρ. 1: 3ο μέρος

Νίκος Σκαλκώτας: Κρητικός

Νίκος Σκαλκώτας: Χιώτικος

Γιάννης Κωνσταντινίδης: Δωδεκανησιακή Σουΐτα Αρ. 1: 5ο μέρος

Νίκος Σκαλκώτας: Ηπειρώτικος

Νίκος Σκαλκώτας: Συρτός

Γιάννης Κωνσταντινίδης: Δωδεκανησιακή Σουΐτα Αρ. 1: 6ο μέρος

Ο Νίκος Σκαλκώτας (Χαλκίδα, 1904-1949) ήταν Έλληνας συνθέτης και βιολονίστας. Άφησε πάνω από 150 συνθέσεις και γνώρισε τεράστια αναγνώριση στο εξωτερικό.

Ο Γιάννης Κωνσταντινίδης (Σμύρνη, 1903-1984) ήταν Έλληνας συνθέτης και πιανίστας. Το κύριο έργο του είναι γραμμένο για πιάνο πάνω σε δημοτικά τραγούδια.

Η Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης (Κ.Ο.Θ.) ιδρύθηκε το 1959 χάρη στις προσπάθειες του τότε Διευθυντή του Ωδείου, Σόλωνα Μιχαηλίδη.

Από την ίδρυσή της μέχρι σήμερα, η Κ.Ο.Θ. έχει αναπτύξει αξιόλογη δραστηριότητα με συναυλίες εντός και εκτός της Θεσσαλονίκης.