ΔΙΑΘΕΣΗ SELF-TEST ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΑΠΟ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ

Αγαπητοί γονείς, Καλή χρονιά με υγεία και Χρόνια πολλά!!!

Τα σχολεία  ανοίγουν τη Δευτέρα 10-1-2022.

Από σήμερα 5 Ιανουαρίου 2022 έως και 8 Ιανουαρίου 2022 θα πρέπει να παραλάβετε από τα φαρμακεία 5 δωρεάν self- test. Τα τρία θα γίνουν την πρώτη βδομάδα και τα δύο τη δεύτερη βδομάδα λειτουργίας του σχολείου.

Πως θα γίνουν;

Κυριακή 9/1/2022 το 1o self-test, για να δηλωθεί στη πλατφόρμα Κυριακή απόγευμα,

το 2o  self-test Δευτέρα απόγευμα για την Τρίτη                   και

το 3ο self-test  Πέμπτη απόγευμα για την Παρασκευή.

Την επόμενη βδομάδα θα γίνουν δύο self -test :Δευτέρα απόγευμα  και Πέμπτη απόγευμα.

Πάντα θα πρέπει να δηλώνετε τα αποτελέσματα κάθε self- test  στην πλατφόρμα.

O  προσυμπτωματικός διαγνωστικός έλεγχος για τον νέο κορωνοϊό μέσω αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας (self test) είναι υποχρεωτικός για όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες, εμβολιασμένους και μη, καθώς και για τους εμβολιασμένους εκπαιδευτικούς.

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε την ανακοίνωση του Γραφείου Τύπου του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.