Όπως τα παλιά παλιά χρόνια!

Τον πλούτο των γνώσεων της κα Κατερίνας για τα ήθη και έθιμα της περιοχής μας γνώρισαν και οι μαθητές της Δ’ τάξης του σχολείου μας. Με αφορμή ανάλογο κεφάλαιο στο μάθημα της Γλώσσας, η δασκάλα της τάξης κα Ευαγγελία Κουτσή προσκάλεσε την κα Κατερίνα να διηγηθεί όσα γνωρίζει σχετικά με τα έθιμα των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς. Η κα Κατερίνα ανταποκρίθηκε με χαρά στο κάλεσμα και μας εξέπληξε θετικά όταν την είδαμε να παρουσιάζεται με την παραδοσιακή της στολή αλλά κι όταν άρχισε να γνέθει, καθώς διηγούνταν, όπως συνήθιζαν να κάνουν στο παρελθόν οι γιαγιάδες… ‘Εκπληξη επίσης αποτέλεσε και το γεγονός ότι μοίρασε στους μαθητές μας ψωμάκια που συνήθιζαν να δίνουν παλιά στα παιδιά που τραγουδούσαν τα κάλαντα.

g1g2g3g4gg