ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

Ολοκληρώθηκε η διαδικασία ένταξης της βιβλιοθήκης του σχολείου μας στο Δίκτυο Σχολικών Βιβλιοθηκών της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Μια διαδικασία, η οποία άρχισε με την υπ’ αριθμ. 16/19-3-2018 Πράξη του Συλλόγου Διδασκόντων, κατόπιν εισήγησης του πρώην Διευθυντή του σχολείου κ. Τσαντάρη Άγγελου, με θέμα την υποβολή αιτήματος ένταξης στο Δίκτυο Σχολικών Βιβλιοθηκών. Τα προηγούμενα χρόνια και ενώ είχε εγκριθεί το αίτημα, το θέμα παρέμεινε στάσιμο παρά τις αιτιάσεις του σχολείου. Τους τελευταίους μήνες με ενέργειες του Διευθυντή της σχολικής μονάδας κ. Σεπιάδη Γεωργίου σε συνεργασία με τη Σχολική Επιτροπή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Λαγκαδά έγιναν οι απαιτούμενες κινήσεις για την ολοκλήρωση της διαδικασίας. Έτσι η βιβλιοθήκη εμπλουτίστηκε με εκατόν ενενήντα (190) νέους τίτλους βιβλίων και ηλεκτρονικό εξοπλισμό αποτελούμενο από: Η/Υ, Προτζέκτορα, Εκτυπωτή, Οθόνη, Πληκτρολόγιο, Ηχεία και Ποντίκι.

Η βιβλιοθήκη λοιπόν είναι και πάλι έτοιμη να λειτουργήσει με υπεύθυνη την κ. Γεωργιάδου Καλλιόπη και να υποδεχθεί τους μαθητές και μαθήτριες του σχολείου αποτελώντας ένα πολύτιμο εργαλείο για την καλλιέργεια αγάπης για τη μάθηση, την απόκτηση της συνήθειας της φιλαναγνωσίας και τη συμβολή της στη βελτίωση της καθημερινής ζωής τους.

IMG 20221007 101233IMG 20221007 101311IMG 20221007 101332IMG 20221007 101253

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.