Δημοτικό Σχολείο Σκοτίνας

Μικρός Πρίγκιπας: «Μόνο με την καρδιά βλέπεις καλά. Την ουσία δεν τη βλέπουν τα μάτια»

ΔΡΑΣΗ “ΝΗΣΤΙΚΟ ΑΡΚΟΥΔΙ ΔΕ ΧΟΡΕΥΕΙ, ΑΛΛΆ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΑΞΕΒΑΝΗ ΚΑΙ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΚΟΤΙΝΑΣ ΜΑΓΕΙΡΕΥΕΙ”

εικόνα Viber 2024 04 29 09 36 36 924εικόνα Viber 2024 04 29 09 36 36 735FB IMG 1714305025404 FB IMG 1714305003982 Messenger creation 8ca1758c 009d 419b a2dc ac7f468c67b2 «ΝΗΣΤΙΚΟ ΑΡΚΟΥΔΙ ΔΕ ΧΟΡΕΥΕΙ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΑΞΕΒΑΝΗ ΚΑΙ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΚΟΤΙΝΑΣ ΜΑΓΕΙΡΕΥΕΙ»

Με αυτό το σύνθημα οι μαθητές/-τριες του Δημοτικού Σχολείου Σκοτίνας και όχι μόνο, το Σάββατο 13 Ιανουαρίου 2024 έγιναν μικροί σεφ  και μαζί με αυτούς, υπό την καθοδήγηση του διάσημου σεφ Γιάννη Μπαξεβάνη, όλοι οι παρευρισκόμενοι τον χώρο του οινοποιείου «Πολυχρός», στη Σκοτίνα Πιερίας, απόλαυσαν ένα πρωϊνό γεμάτο νόστιμες και υγιεινές μαγειρικές παρασκευές με φρέσκα τοπικά προϊόντα, γεύσεις και αρώματα της Πιερικής γης.

Το μενού της δράσης ήταν το εξής: αγριογούρουνο με χόρτα εποχής, ζυμαράκια με χόρτα και ελιές, πέστροφα με στιφάδο από κάστανα και άγρια μανιτάρια, ζυμαράκι με ταχίνι αμυγδάλου , μέλι και φρέσκια μυζήθρα, ρυζόγαλο με άγριο ρύζι Σπερχειού και κούμαρα.

Δημιουργήματα όλα θρεπτικά, νόστιμα και προπάντων υγιεινά!!!

Σκοπός της δράσης … Να μάθουν τα παιδιά να μαγειρεύουν υγιεινά και να τρέφονται σωστά, μακριά από χάμπουργκερ και φαστ- φουντ, με εναλλακτικές διατροφικές λύσεις, δημιουργώντας έτσι και ζωογόνους διεξόδους στην μετέπειτα προσωπική , αλλά ίσως και επαγγελματική ζωή τους. Να μάθουν να αξιοποιούν τα μοναδικά προϊόντα του τόπου τους, όπως τα κάστανα, τα κούμαρα, τα άγρια χόρτα, το λάδι, τις ελιές, το μέλι κ.α. ως πρώτες ύλες για υγιεινά και πρωτότυπα μαγειρέματα!

Η δράση αυτή έγινε σε συνεργασία με το ΚΠΕ Ιεράπετρας Νεάπολης , το ΚΠΕ Αρναίας και τα αντίστοιχα δίκτυα των ΚΠΕ αυτών.

Τα σχόλια είναι κλειστά.