Δημοτικό Σχολείο Σκοτίνας

Μικρός Πρίγκιπας: «Μόνο με την καρδιά βλέπεις καλά. Την ουσία δεν τη βλέπουν τα μάτια»

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΧΩΡΙΟ

Την Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου 2023 τα παιδιά όλων των τάξεων του σχολείου μας, μαζί με τους συνοδούς τους, επισκέφθηκαν το Χριστουγεννιάτικο Χωριό, που βρίσκεται στον Καπνικό σταθμό Κατερίνης.

Το “Χριστουγεννιάτικο Χωριό του Κόσμου” ξεχωρίζει ανάμεσα σε όλα τα θεματικά πάρκα της χώρας, διότι ο χώρος του θυμίζει πραγματικό χωριό! Η αυλή του είναι στρωμένη με άχυρα και όλα τα στολίδια είναι από ανακυκλώσιμα υλικά. Φωτίζεται από 3 μεγάλες φωτιές και σε 12 ξύλινα σπιτάκια τα μικρά απιδιά μπορούν να συμμετέχουν σε διάφορα ατομικά ή ομαδικά παραδοσιακά παιχνίδια. Είναι ένα χωριό για όλον τον κόσμο με στόχο την προσφορά και την αλληλεγγύη, το οποίο, συνειδητά, δεν έχει εμπορικό χαρακτήρα και βασίζεται στην αχρήματη συναλλαγή και στην αλληλεγγύη των πολιτών. Η επαναχρησιμοποίηση, η κυκλική οικονομία, η ανακύκλωση και η αλληλεγγύη είναι οι βασικές αρχές του. Μπορεί να το επισκεφτεί κανείς και να απολαύσει τις παροχές του (καφέ, τσάι, κρασί, σούπες, γλυκίσματα, εκπαιδευτικά προγράμματα, παραδοσιακά παιχνίδια, καλλιτεχνικές δραστηριότητες, συναυλίες και άλλα πολλά) εντελώς δωρεάν, παρά μόνο προσφέροντας στην είσοδο 2 κιλά τρόφιμα για το Κοινωνικό Παντοπωλείο της Εθελοντικής Ομάδας Δράσης Ν. Πιερίας «Ο ΤΟΠΟΣ ΜΟΥ».

Μικροί και μεγάλοι παρακολουθήσαμε την θεατρική παράσταση “Η Παπλωματού” , δοκιμάσαμε ψητό ψωμί με χειροποίητες μαρμελάδες, κουλουράκια, ήπιαμε ζεστό τσάι και παίξαμε  με την ψυχή μας ομαδοσυνεργατικά παιχνίδια. ‘Ενα μεγάλο μπράβο στους Εθελοντές του Χριστουγεννιάτικου χωριού.

FB IMG 1717929103880 FB IMG 1717929108952 FB IMG 1717929116989 FB IMG 1717929119821 FB IMG 1717929122495 FB IMG 1717929128002 ΠΙ

Τα σχόλια είναι κλειστά.