Μαθήματα onLine (Μένουμε σπίτι)

ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ

Ηλεκτρονική τάξη

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΣΤΕΊΛΟΥΝ

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ

Ακολουθείστε τις οδηγίες που θα βρείτε στο επισυναπτόμενο  έγγραφο  για να βοηθηθείτε στην αποστολή των εργασιών σας στους δασκάλους σας

ΟΔΗΓΙΕΣ E -CLASS (1) 5

ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΤΑΞΗ

αποτελεί πλατφόρμα ασύγχρονης διδασκαλίας του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου. Εδώ θα βρείτε ανοιχτά μαθήματα που έχουν φτιάξει εκπαιδευτικοί του σχολείου μας. Τα μαθήματα θα εμπλουτίζονται και θα δοθούν  διευκρινίσεις, όμως η ενεργητική συμμετοχή των μαθητών σε αυτά, σύμφωνα με τις οδηγίες του υπουργείου,  προϋποθέτει  την έγγραφή των μαθητών στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο με ευθύνη των γονέων. Για τον τρόπο και τη διαδικασία εγγραφής σας παρακαλούμε να ακολουθήστε τις οδηγίες που θα βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμο

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ:

όσα μαθήματα έχουν αναρτηθεί στην ηλεκτρονική τάξη είναι ανοιχτά και έχουν ελεύθερη πρόσβαση οι μαθητές, οι κωδικοί που θα αποκτήσουν οι μαθητές μετά την εγγραφή τους στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο θα χρειαστούν ώστε ο κάθε μαθητής να γραφτεί σε μάθημα της τάξης του και να μπορεί να ανεβάζει τις εργασίες που προτείνει ο εκπαιδευτικός και να του παρέχει την κατάλληλη ανατροφοδότηση. Τα βήματα με τα οποία θα γίνει η εγγραφή τους στο κάθε μάθημα, αφού πρώτα έχουν αποκτήσει κωδικούς στο ΠΣΔ θα σας σταλούν σύντομα. Τέλος θα θέλαμε να σας πούμε να μην αγχώνεστε , το δίκτυο είναι υπερφορτωμένο και δεν επιτρέπει να δουλέψουμε με ευκολία. Οι γονείς των μαθητών της Α΄ και Β΄ τάξης θα ενημερωθούν άμεσα από το σχολείο για τον Αριθμό Μητρώου του μαθητή ώστε να μπορούν να κάνουν την εγγραφή.

Εγγραφή στα μαθήματα της ηλεκτρονικής τάξης eclass

———————————————————————————————————————————

• Εκπαιδευτικά Λογισμικά ανά τάξη (προτείνεται να αξιοποιηθούν δημιουργικά από τους μαθητές)
Τάξη Α΄ & Β΄
Τάξη Γ΄ & Δ
Τάξη Ε΄ & Στ

———————————————————————————————————————————

• Προτεινόμενες εργασίες και υλικό προς μελέτη από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου (θα εμπλουτιστεί σύντομα):
ΤΑΞΗ Α ΤΑΞΗ Β

——————————————————-

2020-04-10 (Β΄ ΤΑΞΗ) ΑΣΚΗΣΕΙΣ-3 (s)

2020-03-25 (Β΄ ΤΑΞΗ) ΑΣΚΗΣΕΙΣ-12020-03-25 (Β΄ ΤΑΞΗ) ΑΣΚΗΣΕΙΣ-1

ΤΑΞΗ Γ ΤΑΞΗ Δ

——————————————————————————

ΤΑΞΗ Ε ΤΑΞΗ ΣΤ
ΑΓΓΛΙΚΑ ΓΑΛΛΙΚΑ
ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ

————————————————————

• Φτιάξε τους αγαπημένους σου ήρωες του 1821  Ζωγραφίζω σε μεγάλο μέγεθος έναν η περισσότερους ήρωες του 1821 χρωματίζω με ξυλομπογιές  η λαδοπαστελ  ( κηρομπογιες) περίγραμμά με μαρκαδόρο κατά προτίμηση μαύρο. Κόβω εξωτερικά τον ήρωα  τον κολλάω σε χαρτόνι. Κολλάω και ένα ξυλάκι από την πίσω πλευρά, στην πλάτη του η λίγο πιο κάτω και παίζω, όπως τον καραγκιόζη,
  •  Αν θέλω να τον κάνω να κινείτε  σαν  μαριονέτα όπως κάνουν στον καραγκιόζη  τότε θα πρέπει να κόψετε τον ήρωα με κομμάτια και κάνοντας τρύπες στα σημεία που ενώνονται  π.χ. μέση , χέρια, πόδια  και τα ενώνεται   με ιδικά κρικάκια αλλά στην προκειμένη  περίπτωση με κλωστή  όχι πολύ σφικτά έτσι ώστε να κινούνται .

• Πώς περνάτε τις ώρες στο σπίτι με τους αγαπημένους σας ? Ζωγραφίζω με ότι υλικό θέλω αφού πριν το έχω κολλήσει, το χαρτί μου, σε ένα  χαρτόνι.
  • Αν θέλετε μπορείτε εκτός από χρώμα να χρησιμοποιησετε  ότι  άλλο  υλικό, όπως άλλα χαρτιά χρωματιστά – εφημερίδες- αλουμινόχαρτο – νήμα- κλωστή- ύφασμα   φύλλα- όσπρια η ότι άλλο   πάνω στο χαρτί μου να γίνει τρισδιάστατο.

Καλή επιτυχία  με πολύ αγάπη η  κ. των εικαστικών

ΤΠΕ ΤΜΗΜΑ ΕΝΤΑΞΗΣ

Ψυχολογική στήριξη για εκπαιδευτικούς και μαθητές για τον covid19