Ο πανδερκής και παντεπόπτης ήλιος, από τους μαθητές της Α’ τάξης

Το Σάββατο 21 Μαρτίου 2015, στην πέτρινη αίθουσα του Σχολείου μας, 23 μικρά αστεράκια από τον «γαλαξία» της Α΄ τάξης «ταξίδεψαν» με το αστρόπλοιό τους σε όλο το ηλιακό μας σύστημα.

WP_000984

Στο πρώτο μέρος της εκδήλωσης καλωσόρισαν την άνοιξη, παρουσίασαν τους αστερισμούς και αναφέρθηκαν σε στοιχεία από τη μυθολογία και την αστρονομία. Στο δεύτερο μέρος τραγούδησαν το ηλιακό σύστημα των πλανητών και έκλεισαν τη γιορτή με απαγγελίες ποιημάτων από τον «ΗΛΙΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ» του Ελύτη και το τραγούδι «ΤΗΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ ΗΛΙΕ ΝΟΗΤΕ».

helios1

Ευχαριστούμε την Πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων κυρία Μαρία Βασιλάκου, για την ηχητική κάλυψη της εκδήλωσης, καθώς και όλους όσους παραβρέθηκαν και τίμησαν τους μαθητές με την παρουσία τους. Συγχαρητήρια στην Α΄ τάξη και στην κυρία Πολυξένη Μαγγανάρη για την επιλογή του καινοτόμου προγράμματος.

helios2