Την Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου το σχολείο μας παρακολούθησε στο θέατρο της Νέας Τρίγλιας την παράσταση του Μαύρου Θεάτρου Θεσσαλονίκης με τίτλο:« Ο Ηρακλής και οι Άθλοι της ζωής μας». Ήταν μια παράσταση  πλούσια  σε δράση και  με μια πληθώρα οπτικών και ακουστικών εφέ που μάγεψε όλα τα παιδιά.

Μαύρο θέατρο- Ηρακλής

Το έργο είχε στόχο να ευαισθητοποιήσει τα παιδιά να γνωρίσουν τον εαυτό τους, να έρθουν σε επαφή με τα συναισθήματα τους (φόβου, εγωισμού, κατωτερότητας)  και να μάθουν να τα διαχειρίζονται.

“Δεν πρέπει να φοβόμαστε,αλλά να νικάμε τους φόβους μας” και “να μην είμαστε εγωιστές, να τολμάμε  και να μην διστάζουμε”, ήταν τα σημαντικότερα μηνύματα που πέρασε η παράσταση στους μαθητές.

Πρέπει να σημειωθεί ότι πριν από την έναρξη της παράστασης, ο σκηνοθέτης κ. Σαφούρης υποδέχτηκε και εξήγησε στα παιδιά τις τεχνικές του Μαύρου Θεάτρου.

Συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές!!!