Δαίδαλος και Ίκαρος – Ρομπέν των δασών

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ

Με αφορμή το πρόγραμμα erasmus που τρέχει στο σχολείο μας με τίτλο “On the Wings of Legends” (Με τα φτερά των θρύλων) πραγματοποιήσαμε δύο δράσεις. Η πρώτη ήταν η παρακολούθηση της παράστασης Δαίδαλος και Ίκαρος στο Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Γιαννιτσών και η δεύτερη, η παρακολούθηση κουκλοθέατρου στο χώρο του σχολείου, με τίτλο “Ρομπέν των δασών, η αληθινή ιστορία” από το εργαστήρι Redicolo. Και οι δυο ήταν εξαιρετικές παραστάσεις που ενθουσίασαν τα παιδιά.

Δαίδαλος και Ίκαρος

Ρομπέν των δασών

Να μην παραλείψουμε βέβαια να αναφέρουμε  ότι μετά το πέρας της παράστασης Δαίδαλος και Ίκαρος περπατήσαμε μέχρι το Ιστορικό Μουσείο Γιαννιτσών, στον πεζόδρομο, το οποίο και επισκεφτήκαμε με αφορμή και την επέτειο της απελευθέρωσης της πόλης κατά τους Βαλκανικούς πολέμους.