Βιωματική ενημερωτική δράση από το Κέντρο “Σκύλοι Οδηγοί Ελλάδος”

Το σχολείο μας με την ευγενική χορηγία του Συλλόγου Γονέων, πραγματοποίησε μία ακόμη δράση που αυτή τη φορά είχε στόχο την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση των μαθητών μας σχετικά με την αναπηρία όρασης.
Καλεσμένος μας ήταν ο Θανάσης Σιδέρης, εθελοντής εκπαιδευτής ενηλίκων σε θέματα τυφλών. Τυφλός και ο ίδιος, ανταποκρίθηκε στην πρόσκλησή μας μαζί με τον σκύλο οδηγό του.
Μάθαμε για τις ιδιαιτερότητες της ζωής των τυφλών, την εκπαίδευσή τους, τη χρήση του λευκού μπαστουνιού, αλλά περισσότερο για τη ζωή τους με τους σκύλους οδηγούς.
Τα εργαζόμενα αυτά σκυλιά (ΣΚΥΛΟΙ ΟΔΗΓΟΙ ΕΛΛΑΔΑΣ – GREEK GUIDE DOGS), που εκπαιδεύονται για να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους για 10 χρόνια σ΄ έναν τυφλό άνθρωπο, ώστε να έχει ένα επίπεδο ζωής.
Το σεμινάριο είχε βιωματικό χαρακτήρα, όπου ο Θανάσης με τον δικό του σκύλο οδηγό μάς έδειξε την καθημερινότητά του, ανεβοκατέβηκε τα σκαλιά του σχολείου με τον σκύλο οδηγό του και απάντησε σ΄ όλες τις ερωτήσεις και απορίες των μαθητών.
Θανάση, σ΄ ευχαριστούμε από τα βάθη της καρδιάς μας γιατί μας συγκίνησες όλους, μικρούς και μεγάλους και να είσαι σίγουρος, ότι σήμερα μας προβλημάτισες και μας έκανες καλύτερους ανθρώπους.