“Δράση για την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου.”

Το Σχολείο μας, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου, είχε τη χαρά και την τιμή να φιλοξενήσει σήμερα Παρασκευή 5 Απριλίου 2024, την εκπαιδευτικό Κυλικλή Γλύκα, Διευθύντρια του Δημοτικού Σχολείου Λαγκαδικιών και Συγγραφέα εκπαιδευτικών θεατρικών έργων.
Στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες παρακολούθησαν με ενδιαφέρον και προσοχή τις τοποθετήσεις τής συγγραφέως για την αξία του βιβλίου και της φιλαναγνωσίας παρουσιάζοντας ταυτόχρονα η ίδια ένα βιβλίο της με τίτλο: Play the with mischief (ένα μύθο θα σας διηγηθώ…). Οι μαθητές απόλαυσαν την αφήγηση και συμμετείχαν με μεγάλο ενθουσιασμό στη δραματοποίηση της ιστορίας, δίνοντας τις δικές τους απαντήσεις.
Η έκπληξη της ημέρας ήρθε από τους μαθητές της Γ΄ τάξης του σχολείου μας, οι οποίοι με την καθοδήγηση της δασκάλας τους κ. Ασπασία Τσαουσίδου, παρουσίασαν ένα θεατρικό δρώμενο στους μαθητές του δημοτικού αλλά στη συνέχεια και σε αυτούς του νηπιαγωγείου, το οποίο ήταν εμπνευσμένο από το παραμύθι «Λύκε…λύκε είσαι εδώ;».
Ευχαριστούμε θερμά την κ. Κυλικλή Γλύκα για την παρουσία της στην σημερινή δράση μας.