Δράση eTwinning 2016-2017

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΙΚΡΟΠΟΛΗΣ ΔΡΑΜΑΣ | Κατηγορία eTwinnig | , στις 17-12-2016

Για την σχολική χρονιά 2016-2017 το τμήμα της Γ΄ και Δ΄ τάξης θα συμμετάσχει στην ευρωπαϊκή δράση eTwinning και στο έργο “Passport of the European Union”. H δράση αυτή έχει σαν στόχο να γνωρίσουν οι μαθητές τις χώρες-μέλη της Ε.Ε και να μάθουν τις βασικές αρχές που διέπουν όλα τα κράτη που ανήκουν σε αυτήν. Επιπλέον μέσα από το πρόγραμμα, οι μαθητές θα γνωρίσουν και θα συνεργαστούν με σχολεία από άλλες χώρες της Ευρώπης, γεγονός που θα βοηθήσει στην εξωστρέφεια τόσο των ίδιων των παιδιών αλλά και του σχολείου μας γενικότερα. Παράλληλα θα έρθουν σε επαφή με παιδιά από διαφορετικούς πολιτισμούς και κουλτούρες σε σχέση με την δική τους κάτι που θα συμβάλει θετικά στην προαγωγή του αλληλοσεβασμού και της αλληλεπίδρασης!

an-taontas-eorpach-european-union-pas-passportetwinning_logo_656x369