Βιωματικό Εργαστήρι Κεραμικής

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΙΚΡΟΠΟΛΗΣ ΔΡΑΜΑΣ | Κατηγορία Διδακτικές Επισκέψεις | , στις 16-12-2016

Το σχολείο μας επισκέφθηκε σήμερα την αίθουσα πολλαπλών χρήσεων της Μικρόπολης και συμμετείχε σε βιωματικό εργαστήρι κεραμικής. Όλοι οι μαθητές έφτιαξαν χριστουγεννιάτικα στολίδια από πηλό και ενημερώθηκαν για την κεραμική τέχνη από την υπεύθυνη του εργαστηρίου. Η δράση αυτή πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της Έκθεσης Αγιογραφίας Αγγειοπλαστικής και Χαρακτικής που διοργάνωσε ο Δήμος Προσοτσάνης σε συνεργασία με την τοπική Κοινότητα Μικρόπολης.

Παράξενοι Χιονάνθρωποι

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΙΚΡΟΠΟΛΗΣ ΔΡΑΜΑΣ | Κατηγορία Κατασκευές | , στις 16-12-2016

Τα Χριστούγεννα πλησιάζουν και οι μαθητές της Γ΄ και Δ΄ τάξης αποφασίσαμε να φτιάξουμε μια όμορφη και πρωτότυπη κατασκευή!Πήραμε από μια κάλτσα και αφού την γεμίσαμε με ρύζι, στην συνέχεια την διακοσμήσαμε ανάλογα. Το αποτέλεσμα μοναδικό!