Δ. Σ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ

Φιλοξενείται στο Blogs.sch.gr

Αρχεία για 10 Μαρτίου 2020

Αναστολή λειτουργίας του σχολείου.

Αγαπητοί γονείς,

το σχολείο μας θα παραμείνει κλειστό, μετά από την Κοινή Απόφαση των Υπουργών Παιδείας Ν. Κεραμέως και Υγείας Β. Κικίλια,κατόπιν εισήγησης της Ειδικής Επιτροπής Εμπειρογνωμόνων Λοιμωξιολόγων και την  απαγόρευση λειτουργίας όλων των σχολείων, Πανεπιστημίων Φροντιστηρίων και ΚΞΓ για 14 ημέρες, λόγω Κορωνοϊού.

Για μια ακόμη φορά θα ήθελα να τονίσω ότι πρέπει να επιδείξουμε όλοι ατομική ευθύνη και στη συγκεκριμένη περίπτωση οι γονείς να περιορίσουν τα παιδιά, καθώς το μέτρο αφορά στη μείωση της διασποράς της νόσου.Να αποφεύγετε τους πολυσύχναστους χώρους και να αξιοποιήσετε το χρόνο σας με τα παιδιά δημιουργικά.
Θα ενημερώνεστε υπεύθυνα από το blog του σχολείου μας για ό, τι νέο θα προκύπτει.

Ευχαριστώ,
ΝΙΚΟΛΑΟΣ Ε. ΚΟΛΙΟΣ

«Συζητώντας και στηρίζοντας τους μαθητές για τον Covid -19: Χρήσιμες επισημάνσεις για σχολεία»

Το έντυπο περιλαμβάνει χρήσιμες επισημάνσεις για τους εκπαιδευτικούς και
τα σχολεία σχετικά με την ψυχοκοινωνική υποστήριξη των μαθητών στο σχολικό
περιβάλλον για τον κορωνοϊό – Covid -19.

Εργαστηρίο Σχολικής ψυχολογίας, Τμήμα Ψυχολογίας,
Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.