Δ. Σ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ

Φιλοξενείται στο Blogs.sch.gr

ΑΓΙΑΣΜΟΣ Δ.Σ.ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ

Ο ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΤΟΥ Δ.Σ.ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ 11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΚΑΙ ΩΡΑ 9:00 π.μ.

ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΣΑΝΤΕΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ  ΚΑΘΩΣ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΘΑ ΔΙΑΝΕΜΗΘΟΥΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ.

ΩΡΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗΣ: 10.π.μ.

Η ευγένειά σου μπορεί να κάνει την διαφορά!

Anti bullying Made with PosterMyWall 3

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΟΥ ΚΟΙΝΟΥ ΓΙΑ ΤΗN ΑΠΟ ΑΕΡΟΣ ΡΙΨΗ ΕΜΒΟΛΙΩΝ

Καλό Πάσχα!!!

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ
τηλ. 2653022277

Αγαπητοί γονείς,
οδεύοντας προς τις εορτές του Πάσχα, το Σχολείο προγραμματίζει έως  την Παρασκευή, 7-4-23, τις παρακάτω εκδηλώσεις:

1.        Παρασκευή, 24-3-23,  σχολική εορτή για την 25η Μαρτίου 1821, 09:00 – 10:00, από τους μαθητές/τριες της  ΣΤ΄ τάξης την οποία μπορούν να παρακολουθήσουν όλοι οι γονείς,

2.        Παρασκευή, 24-3-23  επίδοση βαθμολογίας στους γονείς της Γ, Ε΄& ΣΤ΄ τάξης  και ενημέρωση για τους γονείς της Α, Β, Γ,  Ε & ΣΤ τάξης, 10:15 έως 11:00,

3.        Σάββατο, 25-5-23, αντιπροσωπεία μαθητών θα παραστεί στη Δοξολογία στον ΙΝ Κοσμά Αιτωλού της Μεταμόρφωσης και στη συνέχεια θα  παρελάσει στην Ελεούσα,

4.        Δευτέρα, 27-3-23, επίδοση βαθμολογίας στους γονείς της Δ τάξης και ενημέρωση,

5.        Τετάρτη, 29-3-23. Εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών/τριών στην Πινακοθήκη Ζίτσας και στο Λαογραφικό Μουσείο Γαρίτσας και την

6.        Παρασκευή, 7-4-23, οι μαθητές του Σχολείου, συνεχίζοντας την παράδοση που δημιουργήθηκε,  θα τραγουδήσουν τον τοπικό Λάζαρο  στους κεντρικούς δρόμους της Μεταμόρφωσης

Νικόλαος Ε. Κολιός

Εισαγωγή μαθητών στα Πρότυπα και Πειραματικά σχολεία για το σχ. έτος 2023-24.

Εγγραφή Μαθητών στην Α΄ Τάξη

ΚΑΡΔΙΑΚΗ ΑΝΑΝΗΨΗ (ΚΑΡΠΑ).

Αγαπητοί γονείς,

η Περιφέρεια Ηπείρου, ο Δήμος Ζίτσας και η Τ.Κ. Μεταμόρφωσης, την Τετάρτη, 25-1-2023 και ώρα 09:00,
θα τοποθετήσουν αυτόματο εξωτερικό απινιδωτή στο χώρο του παλιού Δημαρχείου.

Επίσης, σε συνεργασία με το ΕΚΑΒ Ηπείρου, θα εκπαιδεύσουν, όσους επιθυμούν, στην Καρδιακή Ανάνηψη και στη χρήση του απινιδωτή.  Η εκπαίδευση θα γίνει στο χώρο του Πολιτιστικού Κέντρου.
Όσοι /ες τελειώσουν το σεμινάριο θα τους/τις δοθεί και βεβαίωση παρακολούθησης ΚΑΡΠΑ.

Οδηγίες για τη μη διασπορά ιώσεων.

Δ. Σ. ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ

Αγαπητοί γονείς, σας ευχόμαστε να είναι ευτυχισμένο το 2023, με υγεία και  δημιουργία. Ελπίζουμε να περάσατε όμορφα τις Άγιες ημέρες. Από αύριο, Δευτέρα, 9-1-2023 ξαναρχίζουν τα μαθήματα και η εκπαιδευτική διαδικασία. Βρισκόμαστε όμως στη μέση ενός κυκλώνα ιώσεων, γρίπης και του covid 19.

Για την προστασία όλων μας ας είμαστε προσεκτικοί και ας ακολουθήσουμε όλοι/ες τις παρακάτω οδηγίες :

Ας μείνει το παιδί στο σπίτι όταν δεν αισθάνεται καλά ή έχει πυρετό ή έστω και δέκατα.

Αν έχει καταρροή, χωρίς άλλα συμπτώματα, ας φορέσει μάσκα (δεν είναι υποχρεωτική).

Ας έχει καθημερινά μαζί του υγρά χαρτομάντιλα με αντισηπτική δράση ή και ένα ατομικό φιαλίδιο με αντισηπτικό υγρό.

Όποιο παιδί επιθυμεί μπορεί να φορά μάσκα στην ώρα του μαθήματος (δεν είναι υποχρεωτική).

Να του μιλάτε συνεχώς για τους κανόνες της ατομικής και γενικής υγιεινής (πλύσιμο και απολύμανση χεριών, συχνή απολύμανση αντικειμένων, στυλό, μολύβια, τετράδια, επιφάνεια του θρανίου, χειρολαβές  κτλ).

Όταν τα παιδιά βήχουν ή φτερνίζονται ας  χρησιμοποιούνε τον αγκώνα τους ή ένα  χαρτομάντιλο μιας χρήσης.

Πριν το φαγητό ας πλένουν ή ας απολυμαίνουν πολύ καλά τα χέρια τους.

Ας συνομιλούν με τα άλλα παιδιά από κάποια απόσταση και ας μην έρχονται σε κοντινή επαφή πρόσωπο με πρόσωπο.

Σας ευχαριστούμε για τη  συνεργασία σας!

Νικόλαος Ε. Κολιός

Καλές Γιορτές