Make – A – Wish (Κάνε – Μια – Ευχή Ελλάδος)

Τo Μake-A-Wish (Κάνε-Μια-Ευχή Ελλάδος) πραγματοποιεί τις πιο βαθιές επιθυμίες παιδιών από 3 έως 18 ετών, με σοβαρές και απειλητικές ασθένειες, ενισχύοντας τον αγώνα τους για ζωή, με χαρά, δύναμη και ελπίδα. Ο Οργανισμός βασίζει τη λειτουργία του σε μεγάλο βαθμό στο πρόγραμμα «Αστέρι της Ευχής».
Με μια δωρεά €2, οι μαθητές του Νηπιαγωγείου και του Δ/Σ Μεταξάδων  πήραν ένα Αστέρι πάνω στο οποίο  έγραψαν την Ευχή τους. Με αυτόν τον τρόπο ένα χάρτινο αστεράκι μέσα από την αγάπη και τις Ευχές των παιδιών, γίνεται μαγικό!

11 Δεκεμβρίου – Ημέρα του παιδιού

Ημέρα του παιδιού
Στις 20 Νοεβρίου 1959 ο ΟΗΕ υιοθέτησε τη «Διακήρυξη των Δικαιωμάτων του Παιδιού» και το 1989 τη «Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού». Για αυτό και η 20η Νοεμβρίου έχει καθιερωθεί ως «Παγκόσμια Ημέρα του Παιδιού».
Στην Ελλάδα η Ημέρα του παιδιού γιορτάζεται την 11η Δεκεμβρίου – γενέθλια ημέρα της UNICEF – United Nations Children’s Fund (Ταμείο Παιδιών του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών) που ιδρύθηκε στις 11 Δεκεμβρίου 1946 για να βοηθήσει αρχικά τα παιδιά της Ευρώπης, Μέσης Ανατολής και Κίνας μετά το τέλος του Β’ παγκοσμίου Πολέμου.
Για να γιορτάσουμε και εμείς με τη σειρά μας την ημέρα αυτή αποφασίσαμε να φτιάξουμε ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ και τα καταφέραμε! Έγιναν πεντανόστιμα και δεν περίσσεψε ούτε ένα! ( από τους μαθητές της Γ’ και Δ’ τάξης )