Αγιασμός σχ. έτους 2022-2023

Αγαπητοί γονείς- κηδεμόνες  και μαθητές/τριες,

Tη  Δευτέρα 12-09-2022 θα γίνει ο  καθιερωμένος αγιασμός για τη νέα σχολική  χρονιά.

Οι μαθητές/τριες  θα προσέλθουν στο σχολείο στις 8.45 π.μ. και θα αποχωρήσουν  στις 10:00 π.μ.

Θα  παραλάβουν τα σχολικά τους βιβλία και το εβδομαδιαίο πρόγραμμα μαθημάτων (άρα να προσέλθουν με τσάντες).

Η σωστή χρήση κατάλληλης προστατευτικής μάσκας (υφασμάτινης ή απλής χειρουργικής) είναι προαιρετική για τους/τις μαθητές/τριες , τους εκπαιδευτικούς και το λοιπό προσωπικό, καθώς και για τους επισκέπτες του σχολείου μας.

Σας συνιστούμε να επισκέπτεστε καθημερινά την ιστοσελίδα του σχολείου μας, https://blogs.sch.gr/dimmetax/ προκειμένου να ενημερώνεστε για ανακοινώσεις σχετικές με τη λειτουργία του σχολείου.

Από την Τρίτη 13-09 -2022 το πρόγραμμα του σχολείου θα ξεκινάει στις 08.15  (προσέλευση 08.00-08.10 και αποχώρηση στις 13.15 για το πρωινό πρόγραμμα).

Παρακαλούμε για την καθημερινή έγκαιρη προσέλευση και αποχώρηση των μαθητών!

Το ολοήμερο πρόγραμμα θα λειτουργήσει κανονικά από την Τρίτη 13-09-2022.

Ευχόμαστε καλή σχολική χρονιά και καλή πρόοδο στα παιδιά.

σχολική χρονιά

Δημοσιευμένο στην κατηγορία ΑΡΧΙΚΗ

Δημιουργία εκπαιδευτικών παιχνιδιών με ασκήσεις ανίχνευσης λαθών-δυσκολιών αλλόγλωσσων μαθητών/τριών

Στο πλαίσιο της δράσης : «Πώς θα το γράψω σωστά… σκεπτόμενος/η ελληνικά;» , οι μαθητές/τριες των Ε΄-ΣΤ΄τάξεων με τις υπεύθυνες εκπαιδευτικούς δημιούργησαν εκπαιδευτικά παιχνίδια  με ασκήσεις  ανίχνευσης λαθών – δυσκολιών αλλόγλωσσων μαθητών  αξιοποιώντας υλικό από το Κέντρο Ελληνικής Γλώσσας.

1 2. 3. 44 66

Δημοσιευμένο στην κατηγορία ΑΡΧΙΚΗ

Διακριθέντες μαθητές του 16ου Διαγωνισμού «Παιχνίδι και Μαθηματικά 01-04-2022»

Θα θέλαμε να εκφράσουμε τα συγχαρητήριά μας σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στον μαθητικό διαγωνισμό της ΕΜΕ, στους εκπαιδευτικούς ,στους γονείς και κηδεμόνες τους και ιδιαιτέρως θερμά συγχαρητήρια στις δύο μαθήτριες του σχολείου μας, Κεφαλούδη Ζωή της ΣΤ΄τάξης και Αγγελακούδη Λαμπριάνα της Ε΄τάξης, που διακρίθηκαν στον διαγωνισμό!

efklidis mathimati diagonismos

Αποχαιρετισμός Στ’ τάξης – Διασκέδαση στην αυλή

Την Τρίτη 14 Ιουνίου 2022, μαζευτήκαμε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας για να παρακολουθήσουμε την αποχαιρετιστήρια γιορτή στους μαθητές της Στ’ τάξης. Η γιορτή διοργανώθηκε από τις δασκάλες των Ε’ και Στ΄ τάξεων. Και οι πλέον κατάλληλοι για να το κάνουν αυτό είναι οι μαθητές της Ε΄τάξης. Ευχόμαστε στους μαθητές και τις μαθήτριες της Στ΄ τάξης Καλή Πρόοδο και στο Γυμνάσιο!

Στη συνέχεια ακολούθησε διασκέδαση από ανιματέρ στην αυλή του σχολείου. Ευχαριστούμε το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Δ/Σ & Νηπιαγωγείου Μεταξάδων για το μπουφέ με τα εδέσματα και το αποχαιρετιστήριο δώρο στους μαθητές μας.

Οι μαθητές έτρεξαν, χόρεψαν, έπαιξαν, έκαναν μαγικά κόλπα και στο τέλος πήραν και το δωράκι τους!

Αθλοπαιδιές

Την Παρασκευή 10 Ιουνίου 2022, ο καιρός δεν ήταν με το μέρος μας και γι’ αυτό η προγραμματισμένη δράση δεν πραγματοποιήθηκε στην αυλή αλλά στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου. Συγχαρητήρια στην εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής Παϊταρίδου Αναστασία, που δεν μας στέρησε τη δράση αλλά την προσάρμοσε σε εσωτερικό χώρο! Οι μαθητές – μαθήτριες χωρίστηκαν σε 2 ομάδες και έπαιξαν και διασκέδασαν τη νίκη αλλά και την ήττα!

Μουσική Παράσταση

Την Πέμπτη 9 Ιουνίου 2022, στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε μουσική παράσταση στην οποία συμμετείχαν όλοι οι μαθητές – μαθήτριες. Συγχαρητήρια στον εκπαιδευτικό Μουσικής, Γκρέμο Χρήστο, που πλημμύρισε την αυλή μας με ωραίες μελωδίες!

Παρουσίαση Εικαστικών Έργων

Την Τετάρτη 8 Ιουνίου 2022, στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε παρουσίαση εικαστικών έργων των Β’, Γ’ – Δ΄, Ε’, ΣΤ’ τάξεων. Συγχαρητήρια στην εκπαιδευτικό εικαστικών Μπόζη Δήμητρα για την υλοποίηση της δράσης και φυσικά στους μικρούς μας καλλιτέχνες!

Προς τους γονείς των μαθητών και μαθητριών του Δημοτικού Σχολείου Μεταξάδων

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε  ότι την Τρίτη 14 -06-2022, θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας ο αποχαιρετισμός στους μαθητές- τριες της ΣΤ ‘τάξης από τους μαθητές –τριες της Ε΄ τάξης.    Ώρα έναρξης 9.30 π.μ.

Θα ακολουθήσει ψυχαγωγικό πρόγραμμα για όλους τους μαθητές -τριες του σχολείου από ανιματέρ-διασκεδαστή, καθώς και  προσφορά  εδεσμάτων, δωρεά  του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων του Σχολείου μας. Ωρα έναρξης 10.00 π.μ.  Ελεύθερη  προσέλευση για όλους.

Οι μαθητές-τριες θα προσέλθουν στο σχολείο και θα αποχωρήσουν κανονικά.

Την Τετάρτη 15-06-2022, ημέρα λήξης των μαθημάτων ,θα χορηγηθούν οι Τίτλοι Προόδου στους  μαθητές-τριες, οι  οποίοι θα προσέλθουν στο σχολείο 8.15 π.μ. και θα αποχωρήσουν στις 10.00 π.μ.

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!