Σας προσκαλούμε τη Δευτέρα 24 Μαρτίου 2014

και ώρα 9.00 π.μ στην αίθουσα εκδηλώσεων

του σχολείου μας,για να παρακολουθήσετε τη σχολική γιορτή για την επέτειο της επανάστασης του 1821 και τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου.

Οι μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί του Δημοτικού Σχολείου & Νηπιαγωγείου Μεταξάδων

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΗ ΒΙΒΛΙΟΤΡΕΧΑΛΑ

Οι μαθητές της Ε΄και Στ΄ τάξης του σχολείου μας με χαρά και ενθουσιασμό συμμετέχουν στον 3ο  Μαραθώνιο ανάγνωσης.  Πρόκειται για ένα εκπαιδευτικό  πρόγραμμα  με τίτλο “Βιβλιο- τρεχάλα Φιλαναγνωσίας”.

Το πρόγραμμα υλοποιείται με την έγκριση της Διεύθυνσης Σπουδών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης – Τμήμα Γ’ Μαθητικών Θεμάτων του Υπουργείου Παιδείας (αριθμός πρωτοκόλλου Φ. 14/900/1415/Γ1) και αποτελεί διαγωνισμό.

Το πρόγραμμα διενεργείται στο πλαίσιο της ευέλικτης ζώνης και των Καινοτόμων Δράσεων Πολιτισμού, Περιβάλλοντος, Αγωγής, Υγείας και Φιλαναγνωσίας και εστιάζει στις εξής θεματικές ενότητες: συναισθήματα, οικογένεια, ζωή, απώλεια, σχολικός εκφοβισμός, οδική ασφάλεια, παιδικές φοβίες, διατροφή, ρατσισμός, οικολογία, πολιτισμός, παράδοση, ανεργία, καθαριότητα, υγιεινή, κοινωνία, φιλία, Ιστορία, πολιτισμός, διαφορετικότητα, μουσική.

Ποιοι είναι οι στόχοι του προγράμματος;

–  καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας στους μαθητές·

–   κατανόηση και ενστερνισμός από τους μαθητές των Καινοτόμων Δράσεων που προτείνει το Υπουργείο Παιδείας·

–  δημιουργική έκφραση των μαθητών·

–   γνωριμία των μαθητών με σημαντικά έργα βραβευμένων Ελλήνων και ξένων συγγραφέων·

–   συναντήσεις των μαθητών με Έλληνες συγγραφείς·

–   έμπρακτη ενίσχυση του εκπαιδευτικού έργου των σχολείων και των ίδιων των εκπαιδευτικών.