Ευρωπαικό πρόγραμμα etwinning
Πικ-νικ στην αυλή του σχολείου!
Ημερήσια εκπαιδευτική επίσκεψη στην Καστοριά!
Την Πέμπτη 6/6/2024, το σχολείο μας πραγματοποίησε μια υπέροχη εκπαιδευτική επίσκεψη στην πανέμορφη Καστοριά!
Ξεκινήσαμε την ημέρα μας με επίσκεψη στο Δισπηλιό, έναν από τους παλαιότερους νεολιθικούς οικισμούς στην Ευρώπη. Εκεί, είχαμε την ευκαιρία να μάθουμε για την καθημερινή ζωή των προϊστορικών ανθρώπων και να θαυμάσουμε τα εντυπωσιακά ευρήματα που έχουν έρθει στο φως.
Στη συνέχεια, επισκεφτήκαμε την Ιερά Μονή Παναγίας Μαυριώτισσας, χτισμένη σε μια πανέμορφη τοποθεσία. Περιηγηθήκαμε στο μοναστήρι, προσκυνήσαμε την εικόνα της Παναγίας και απολαύσαμε την εκπληκτική θέα της λίμνης.
Τέλος, κάναμε μια περιήγηση στην πόλη της Καστοριάς, θαυμάσαμε τα παραδοσιακά αρχοντικά και αγναντέψαμε την πανέμορφη λίμνη. Παρά την ζέστη, η ατμόσφαιρα στην πόλη ήταν χαλαρή και φιλική.Η εκδρομή στην Καστοριά ήταν μια αξέχαστη εμπειρία για όλους μας! Γνωρίσαμε έναν πανέμορφο τόπο, μάθαμε για την ιστορία και τον πολιτισμό του και περάσαμε ποιοτικό χρόνο μαζί.
Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά τις δασκάλες που μας συνόδευσαν, καθώς και τους γονείς που μας στήριξαν σε αυτή την εκδρομή.
Συνεχίζοντας με τις δράσεις για την προώθηση της φιλαναγνωσίας!
Συνεχίζοντας με τις δράσεις για την προώθηση της φιλαναγνωσίας στο σχολείο μας, είχαμε τη χαρά να υποδεχτούμε την κα Θεοδώρα Καλογνώμη, μητέρα μαθητή μας, την Τετάρτη 5/6/2024.
Η κα Θεοδώρα Καλογνώμη επισκέφτηκε μαζί με τον γιο της τη βιβλιοθήκη του σχολείου μας περίπου πριν ένα μήνα και δανείστηκαν από κοινού 3 βιβλία. Σε συνέχεια της δράσης αυτής παρουσιάσαν μαζί, μητέρα και γιος ένα από τα βιβλία που είχαν δανειστεί, στους μαθητές του σχολείου μας. Η παρουσίαση του βιβλίου ήταν εξαιρετική και κέντρισε το ενδιαφέρον των μαθητών, οι οποίοι είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν μια όμορφη ιστορία. Τη ιστορία του Ευγένιου Τριβιζά “Πότε μη γαργαλάς έναν γορίλα”.
Ακολούθησαν δραστηριότητες κατανόησης του βιβλίου, όπου οι μαθητές, με την καθοδήγηση της κας Θεοδώρα Καλογνώμη, μοιράστηκαν τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους για την ιστορία.
Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά την κα Θεοδώρα Καλογνώμη για τον χρόνο και την προθυμία της να μοιραστεί μαζί μας την αγάπη της για το βιβλίο.
Ελπίζουμε να συνεχίσουμε να έχουμε τέτοιες όμορφες συνεργασίες με τους γονείς των μαθητών μας, προς όφελος των παιδιών.