ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Σε αυτή την σελίδα παρουσιάζετε μια πρόταση για τον προγραμματισμό της διδασκαλίας του μαθήματος της τεχνολογίας στην Β’ Γυμνασίου.

Εδώ θα πρέπει να επισημάνουμε ότι, κατά την διάρκεια του σχολικού έτους χάνονται κάποιες διδακτικές ώρες (λόγο εκδρομών, σχολικών αργιών, καιρικών συνθηκών κ.α.). Αυτές οι χαμένες διδακτικές ώρες δύσκολα αναπληρώνονται, ειδικά όταν το μάθημα είναι μονόωρο (όπως της Τεχνολογίας στο γυμνάσιο). Για αυτό θα πρέπει οι καθηγητές να είναι προετοιμασμένοι ότι θα πραγματοποιηθούν  τουλάχιστον 1 με 2 λιγότερες διδακτικές ώρες  από τον αρχικό προγραμματισμό (32 διδακτικές ώρες) έτσι ώστε  να προσαρμόσουν ανάλογα την διδασκαλία τους.

Δες την πρότασης προγραμματισμού διδασκαλίας στο pdf που ακολουθεί:

Λήψη αρχείου

CC BY-NC 4.0 ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ από ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ & ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ διατίθεται με άδεια χρήσης Creative Commons Αναφορά-Μη Εμπορική Χρήση 4.0.