eTwinning 2022-2023

λήψηςΜε μεγάλη χαρά, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι από το μήνα Μάρτιο 2023 οι μαθητές/τριες της ΣΤ τάξης συμμετέχουν σε Ευρωπαϊκό πρόγραμμα ηλεκτρονικής αδελφοποίησης (eTwinning) με τίτλο “Spring customs of my area”. To συγκεκριμένο πρόγραμμα έχει διάρκεια 4 μηνών και η γλώσσα εργασίας είναι η Αγγλική με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την Παπαλέξη Όλγα, ΠΕ06.

Στους παρακάτω συνδέσμους (padlets), μπορείτε να παρακολουθείτε την εξέλιξη της δουλειάς κάθε σχολείου που συμμετέχει στο πρόγραμμα ανά θεματική ενότητα.

Easter Padlet

1st May Padlet

Other spring customs Padlet

Συντονιστικό σχολείο είναι το 1ο Πειραματικό Γυμνάσιο Καρδίτσας και συμμετέχουν το 5ο Δημ. Σχ. Καρδίτσας, το 10ο Δημ. Σχ. Καρδίτσας, το Δημ. Σχ. Ιτέας Καρδίτσας, το 7ο Δημ. Σχ. Καρδίτσας καθώς και τα Γερμανικά σχολεία Griechische Grundschule Frankfurt και Griechisches Gymnasium-Lyzeum Wuppertal και το Ρουμανικό σχολείο Palatul Copiilor Galati.

Σκοπός του προγράμματος είναι οι μαθητές/τριες να αναζητήσουν στοιχεία και να μιλήσουν για τα ανοιξιάτικα έθιμα της περιοχής τους, να αναπτύξουν δεξιότητες δημιουργικής σκέψης και να εξοικειωθούν με τη χρήση τεχνολογικών εργαλείων.

Στη συγκεκριμένη καρτέλα, η οποία θα εμπλουτίζεται σταδιακά, μπορείτε να βρίσκετε συγκεντρωμένο το υλικό που παράγουμε στο πλαίσιο του προγράμματος.

1.Δημιουργήσαμε τα avatars μας με την εφαρμογή avatarmaker και τα συγκεντρώσαμε στον ηλεκτρονικό πίνακα dotstorming γράφοντας λίγα λόγια για εμάς και γιατί αγαπάμε την άνοιξη.

2. Προτείναμε τον παρακάτω λογότυπο για το πρόγραμμά μας, τον οποίο κατασκευάσαμε με τη βοήθεια του εργαλείου συννεφόλεξων wordart και της εφαρμογής 3D Ζωγραφική.

τίτλο2

3. Συμμετείχαμε σε διαγωνισμό επιλογής λογότυπου για το πρόγραμμά μας στον οποίο το σχολείο μας κατέλαβε τη 2η θέση με 1543 ψήφους. Δείτε τα αποτελέσματα του διαγωνισμού εδώ.

4. Επικοινωνήσαμε με τα συνεργαζόμενα σχολεία μέσω τηλεδιασκέψεων Webex.

5. Φτιάξαμε την Κυρά Σαρακοστή στην τάξη και αποτυπώσαμε τη δραστηριότητά μας σε ένα αγγλοελληνικό ηλεκτρονικό βιβλίο με την εφαρμογή storyjumper.com

book title
Διαβάστε το βιβλίο στο StoryJumper

6. Γράψαμε ηλεκτρονικά τις ευχές μας για το Πάσχα με την εφαρμογή postermywall και τις στείλαμε στα υπόλοιπα σχολεία που συμμετέχουν στο πρόγραμμα. Μπορείτε να τις δείτε παρακάτω.

Our Easter wishes

7. Κάναμε μια σειρά από δραστηριότητες σχετικά με τα έθιμα του Πάσχα στην περιοχή μας και τις συγκεντρώσαμε στο παρακάτω video. Ευχαριστούμε από καρδιάς όσους μας βοήθησαν στην υλοποίηση αυτών των δράσεων.

8. Γιορτάσαμε την Πρωτομαγιά φτιάχνοντας το δικό μας μαγιάτικο στεφάνι και άλλες κατασκευές με λουλούδια που φέραμε από τα σπίτια μας.

1st May collage

9. Σε συνεργασία με τα υπόλοιπα σχολεία που συμμετείχαν στο πρόγραμμα, δημιουργήσαμε μία συνεργατική ιστορία για την άνοιξη με τίτλο “Το μυστικό της Άνοιξης”, μεταφράσαμε ως σχολείο ένα μέρος της στα Αγγλικά και αναλάβαμε την ηχογράφηση του Αγγλικού κειμένου. Την ιστορία μπορείτε να τη διαβάσετε και να την ακούσετε σε ελληνική και αγγλική εκδοχή στο παρακάτω ψηφιακό βιβλίο.

book title
Διαβάστε το βιβλίο στο StoryJumper

10. Τέλος, απονεμήθηκε σε κάθε μαθητή/τρια βεβαίωση συμμετοχής στο πρόγραμμα.