Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων

Η 4η Απριλίου έχει καθιερωθεί ως η παγκόσμια ημέρα αδέσποτων ζώων. Στο σχολείο ευαισθητοποιήσαμε τους μικρούς μαθητές μας να στέκονται δίπλα στα αδέσποτα, που έχουν ανάγκη από την αγάπη και την προσοχή μας. Είχαμε την ευκαιρία να συζητήσουμε τη σημασία της φροντίδας των ζώων και της υιοθεσίας.

Με αφορμή την ημέρα αυτή, οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας και η εθελόντρια του Φιλοζωικού Ομίλου Καρδίτσας κ. Βαρσάμη Ασπασία, μίλησαν με τους μαθητές για το πώς μπορούν να βοηθήσουν τα αδέσποτα ζώα στην κοινότητά μας, είτε με την υιοθεσία ενός αδέσποτου είτε με την υποστήριξη τοπικών φιλοζωικών οργανώσεων. Οι μαθητές παρακολούθησαν βίντεο, συζήτησαν, προβληματίστηκαν και εργάστηκαν ομαδικά για την κατασκευή μιας αφίσας.

Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

IMG 20240426 113645

Η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου, την ημέρα που γεννήθηκε ο μεγάλος Δανός παραμυθάς Χανς Κρίστιαν Άντερσεν. Την καθιέρωσε η Διεθνής Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα (Ιnternational Board on Books for Young People – ΙΒΒΥ) το 1966.

Το μήνυμα της Διεθνούς Οργάνωσης Βιβλίων για τη Νεότητα (ΙΒΒΥ) για τη φετινή Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου είναι: «Διασχίστε τις θάλασσες με τα φτερά της φαντασίας!»

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας έμαθαν διάφορες πληροφορίες για την ημέρα αυτή από τον κοινωνικό λειτουργό και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας και πραγματοποίησαν δράσεις που προάγουν τη φιλαναγνωσία και την αξία των παιδικών βιβλίων στη ζωή μας!

IMG 579b6207f66bdedd1b86cbf0ba4d1737 VIMG 20240426 113307IMG ef31c01d8540a31d95fa4d1d6245d808 V