Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2015

5 Οκτωβρίου 2015

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού – Ολυμπιακοί Αγώνες & Ολυμπιακά Ιδεώδη

Στα πλαίσια της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας διάφορες δράσεις με στόχο την παρουσίαση των μηνυμάτων του Ολυμπισμού.

Αρχικά οι μαθητές των μεγάλων τάξεων παρουσίασαν αναλυτικά τους αγώνες της Αρχαίας Ελλάδας, τους Σύγχρονους Αγώνες και τους Παραολυμπιακούς. Στο τέλος ακολούθησε προβολή βίντεο με στιγμιότυπα από τις τελετές έναρξης και λήξης των Ολυμπιακών Αγώνων της Αθήνας το 2004.

Στην συνέχεια οι μαθητές βγήκαν στο διάδρομο και χωρίστηκαν σε δύο ομάδες. Η πρώτη ομάδα με τις μικρότερες τάξεις ανέλαβε να χρωματίσει διάφορες μασκότ από τους εκάστοτε Ολυμπιακούς Αγώνες. Η δεύτερη ομάδα με τις μεγαλύτερες τάξεις ανέλαβε να χρωματίσει το μεγάλο εικαστικό έργο με τους ολυμπιακούς κύκλους, το σύμβολο της ειρήνης και τις μασκοτ Φοίβο & Αθηνά των Ολυμπιακών Αγώνων του 2004 στην Αθήνα. Στην τελική φάση κολλήθηκαν οι μασκότ της πρώτης ομάδας  και τα περιστέρα της ειρήνης στο μεγάλο εικαστικό έργο, ολοκληρώνοντάς το.

DSC_2263

Στο τρίτο και τελικό στάδιο οι μαθητές βγήκαν με την δασκάλα Φυσικής Αγωγής στον προαύλιο χώρο του σχολείου και συμμετείχαν σε διάφορες αθλητικές δραστηριότητες ολοκληρώνοντας την ημέρα σχολικού αθλητισμού με τον καλύτερο τρόπο!!!

IMG_20151006_112751

IMG_20151006_112758