26 Σεπτεμβρίου- Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

Οκτ 20197

Κάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου γιορτάζεται σε όλη την Ευρώπη η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών. Το Συμβούλιο της Ευρώπης θέσπισε το 2001 αυτή την ημέρα με στόχο να ευαισθητοποιήσει τους Ευρωπαίους πολίτες σχετικά με τη σημασία της εκμάθησης ξένων γλωσσών  και την καλλιέργεια και τη διατήρηση της πλούσιας γλωσσικής πολυμορφίας που υπάρχει (εκτιμάται ότι μιλιούνται πάνω από 200 ευρωπαϊκές γλώσσες αυτή τη στιγμή στην Ευρώπη).

Το σχολείο μας συμμετείχε στις εκδηλώσεις της ημέρας αυτής με δραστηριότητες στο πλαίσιο του μαθήματος της αγγλικής γλώσσας. Οι μαθητές πήραν μέρος σε γλωσσικά παιχνίδια και κουίζ, δοκίμασαν τις γνώσεις τους σχετικά με τις γλώσσες που μιλιούνται στην Ευρώπη, άκουσαν και αναγνώρισαν διάφορες ευρωπαϊκές γλώσσες, προσπάθησαν να πουν γλωσσοδέτες στις ευρωπαϊκές γλώσσες, ζωγράφισαν τον χάρτη της Ευρώπης και έμαθαν και ζωγράφισαν τη λέξη «καλημέρα» σε πολλές γλώσσες. Μέσα από τα παιχνίδια αυτά κατανόησαν τη σημασία της εκμάθησης ξένων γλωσσών και ήρθαν σε επαφή με λιγότερο ομιλούμενες γλώσσες. Συνειδητοποίησαν ότι η Ευρώπη αποτελεί ένα πολύχρωμο παζλ γλωσσών και πολιτισμών και ότι μαθαίνοντας μια ξένη γλώσσα μπορούμε να καταλάβουμε καλύτερα ο ένας τον άλλο και να ξεπεράσουμε τις διαφορές μας.

από κάτω από: Δράσεις| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 26 Σεπτεμβρίου- Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

Οκτώβριος 2019