Πρόσκληση στο Σχολείο της Συγγραφέως Κατερίνας Λαγού και Συζήτηση με τους Μαθητές της Ε΄ Τάξης

Ύστερα από πρόσκληση των εκπαιδευτικών της Ε΄ τάξης Γραμμένου Αθηνάς-Αγγελικής και Σγούρου Μαρίνας, επισκέφτηκε το Σχολείο η βραβευμένη με Κρατικό Βραβείο Βιβλίου Γνώσεων για Παιδιά συγγραφέας, Κατερίνα Λαγού, στο πλαίσιο του μαθήματος της Γλώσσας με θέμα: «Βιβλία- Βιβλιοθήκες». Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου και οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά έναν συγγραφέα, καθώς και τα στάδια συγγραφής ενός βιβλίου. Ακολούθησε παρουσίαση των έργων της και συζήτηση με τους μαθητές/τριες. Στόχος ήταν η ενίσχυση της φιλαναγνωσίας και της αγάπης των μαθητών/τριών για τα βιβλία και τις γνώσεις που προσφέρονται μέσω αυτών.