ΠΕΡΠΑΤΩ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ…

Δ τάξη Εκπαιδευτικά προγράμματα Περιβαλλοντικά Προγράμματα Περιβαλλοντικό Κέντρο Φροντίζω το περιβάλλον

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄ Τάξης στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων της Θεματικής Ενότητας: Φροντίζω το Περιβάλλον, επισκέφθηκαν το Περιβαλλοντικό Κέντρο Κλειτορίας, στις 25 Νοεμβρίου 2021 και πραγματοποίησαν το Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα «Περπατώ στο Δάσος». Κατά τη άφιξη στο Περιβαλλοντικό Κέντρο πραγματοποιήθηκαν παιχνίδια γνωριμίας, έγινε ο χωρισμός σε ομάδες και ακολούθησε ενημέρωση και συζήτηση για το Δάσος. Έπειτα έγινε αναχώρηση για το Πλανητέρο. Μέσα από μια μικρή διαδρομή μέσα στο Πλατανόδασος οι μικροί μας μαθητές ένιωσαν τον μαγικό κόσμο του Δάσους χρησιμοποιώντας όλες τους τις αισθήσεις. Στη συνέχεια ακολούθησαν δραστηριότητες, έγινε μέτρηση του νερού και του αέρα και συλλογή από φυσικά υλικά για την κατασκευή χριστουγεννιάτικης κάρτας. Στο τέλος του προγράμματος οι μαθητές επέστρεψαν στο Περιβαλλοντικό Κέντρο και κατασκεύασαν «Το Βιβλίο του Δάσους». Ευχαριστούμε θερμά τους εκπαιδευτικούς του Περιβαλλοντικού Κέντρου για το μαγευτικό ταξίδι στο πανέμορφο Πλατανόδασος και για τις υπέροχες δραστηριότητες που σχεδίασαν αποκλειστικά για τις ανάγκες του συγκεκριμένου προγράμματος.