cropped cropped σχολείο

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΛΕΙΤΟΡΙΑΣ

Η Κλειτορία ανήκει στον Δήμο Καλαβρύτων της Περιφερειακής Ενότητας Αχαΐας. Το Δημοτικό Σχολείο βρίσκεται στην περιοχή ανοικοδόμηση της Κλειτορίας πλησίον του Κέντρου Υγείας.

Οι εργασίες ανέγερσης του καινούριου διδακτηρίου ολοκληρώθηκαν τον Ιανουάριο του 2007. Την ίδια χρονιά ολοκληρώθηκε η ανακατασκευή του παλιού κτιρίου.

ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΛΕΙΤΟΡΙΑΣ 2    ΣΧΟΛΕΙΟ 4

Το καινούριο κτίριο είναι διώροφο και έχει 6 αίθουσες διδασκαλίας. Σε αυτό το κτίριο υπάρχουν το τμήμα ένταξης, το γραφείο δασκάλων, το γραφείο του διευθυντή, τουαλέτες, ασανσέρ και μεγάλοι κοινόχρηστοι χώροι.

6 4 3 ΟΡΟΦΟΣ 6 ΟΡΟΦΟΣ 5

Στο παλαιό, ανακατασκευασμένο κτίριο στεγάζονται το Νηπιαγωγείο, η αίθουσα πολλαπλών χρήσεων, το ολοήμερο και το εργαστήριο πληροφορικής, με καινούριους Η/Υ.

ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ  ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΟΥ ΠΙΝΑΚΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

Όλες οι αίθουσες διδασκαλίας είναι εξοπλισμένες με πίνακες μαρκαδόρων, laptops, projectors και διαδραστικούς πίνακες.

ΤΑΞΗ      ΤΑΞΗ

Εξωτερικά διαθέτει μεγάλη αυλή με γήπεδο μπάσκετ, το οποίο πρόσφατα στρώθηκε με νέο τάπητα, και χώρους πρασίνου. Επίσης υπάρχει ένα κιόσκι με παγκάκια.

ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΛΕΙΤΟΡΙΑΣ κιοσκι .jpg ΣΧΟΛΕΙΟ 5

Απένταντι από το σχολείο υπάρχει γήπεδο ποδοσφαίρου 5×5, το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τις ανάγκες του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής.

Το σχολείο είναι προσβάσιμο και για άτομα με ειδικές ανάγκες.

ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ .jpg

Χάρτης και πλήρη στοιχεία του σχολείου