Αρχική » Χωρίς κατηγορία » ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ

Σαν σήμερα

26/4/1821: Οι έλληνες επαναστάτες, υπό τον Δήμο Αντωνίου, καταλαμβάνουν την Αθήνα, έπειτα από 366 χρόνια σκλαβιάς

26/4/1986: Πυρηνική καταστροφή στο Τσερνόμπιλ της Σοβιετικής Ένωσης (Ουκρανία), το χειρότερο πυρηνικό ατύχημα στην ιστορία της ανθρωπότητας.

ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ

Οι μαθητές  της Ε΄  τάξης  του σχολείου μας τίμησαν την  επέτειο  του  Πολυτεχνείου  με  μια  γιορτή  προκειμένου  να μην φύγει  από τη  μνήμη  μας  ο  αγώνας  των  φοιτητών  για τη δημοκρατία.

Η  ημέρα  αυτή  θυμίζει  σε  όλους  μας  ότι η  λευτεριά  κατακτιέται   με   αγώνες. Σε αυτούς πρωτοστάτησε  η  νεολαία  της  Ελλάδας, ο   κόσμος  των  φοιτητών.   Γι’αυτό η  ημέρα  της  17ης  Νοεμβρίου  1973  δεν  πρέπει  να  φύγει  από  τη  μνήμη  μας.