• Οκτώβριος 2024

Ακούμε το ¨Καπλάνι της βιτρίνας¨της Άλκη Ζέη 2019-2020

κατάλογος
Η ΟΛΙΑ ΛΑΖΑΡΙΔΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΟ ΚΑΠΛΑΝΙ ΤΗΣ ΒΙΤΡΙΝΑΣ ΤΗΣ ΑΛΚΗΣ ΖΕΗ
Από την Τρίτη 28 Απριλίου μπορείτε να ακούσετε το εμβληματικό παιδικό μυθιστόρημα στις Αναγνώσεις του #snfccAtHome του Κέντρου Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος.
ΕΥ-ΠΟ!
Για τις Αναγνώσεις του #snfccAtHome του Κέντρου Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος
Οι Αναγνώσεις του #snfccAtHome του Κέντρου Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος (ΚΠΙΣΝ) στρέφονται στο παιδικό βιβλίο και παρουσιάζουν Το καπλάνι της βιτρίνας της Άλκης Ζέη.
Από την Τρίτη 28 Απριλίου στις 18.00, η Όλια Λαζαρίδου, μια από τις πιο σημαντικές ηθοποιούς του θεάτρου λόγου, διαβάζει το εμβληματικό παιδικό μυθιστόρημα της Άλκης Ζέη Το καπλάνι της βιτρίνας σε σκηνοθετική επιμέλεια του Γιώργου Νανούρη. Την ανάγνωση θα συνοδεύσουν πρωτότυπα ζωγραφικά έργα που δημιούργησε, ειδικά για τη σειρά, ο εικαστικός Αλέκος Λεβίδης, καθώς και πρωτότυπη μουσική του καταξιωμένου συνθέτη Δημήτρη Μαραγκόπουλου.

Ακούστε ΕΔΩ ένα σύντομο απόσπασμα από το εμβληματικό παιδικό μυθιστόρημα.

Η σειρά θα μεταδίδεται Τρίτη, Τετάρτη και Πέμπτη στις 18:00, ξεκινώντας την Τρίτη 28 Απριλίου.
Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε ΕΔΩ.
Η Άλκη Ζέη είναι, αδιαμφισβήτητα, μία από τις κορυφαίες Ελληνίδες συγγραφείς της σύγχρονης ελληνικής παιδικής και νεανικής λογοτεχνίας. Η διεθνώς αναγνωρισμένη και πολυβραβευμένη συγγραφέας τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό συγκαταλέγεται στις μεγάλες φωνές των δεκαετιών 1970-1990, όταν άνθισε το μυθιστόρημα στην ελληνική παιδική λογοτεχνία.  Η αγαπημένη μεγάλων και μικρών ξεχώρισε για τους αξέχαστους χαρακτήρες, την περιπετειώδη πλοκή, το χιούμορ, την αμεσότητα και τη ζωντανή γραφή της. Χωρίς ίχνος διδακτισμού η Άλκη Ζέη δίνει μέσα από τα βιβλία της αφορμή για προβληματισμό και περισσότερη αναζήτηση πάνω σε πλήθος διαχρονικών αξιών και σύγχρονων κοινωνικών και πολιτικών θεμάτων.
Έφυγε πλήρης ημερών τον περασμένο Φεβρουάριο, σε ηλικία 97 ετών, προκαλώντας συγκίνηση, αλλά η λογοτεχνική παρακαταθήκη της θα συνεχίσει να γαλουχεί πολλές γενιές αναγνωστών.  Το πλούσιο συγγραφικό έργο της έχει αγαπηθεί από το ελληνικό αλλά και διεθνές κοινό και αποτελεί σταθμό στην ιστορία της σύγχρονης νεοελληνικής λογοτεχνίας.
Λίγα λόγια για Το καπλάνι της βιτρίνας
Το πρώτο  μυθιστόρημα της Άλκης Ζέη, γραμμένο το 1963 στη Μόσχα και εμπνευσμένο από τα παιδικά της χρόνια στη Σάμο, υπήρξε έργο – σταθμός για την ελληνική παιδική λογοτεχνία. Θεωρείται πλέον ένα κλασικό έργο της παγκόσμιας λογοτεχνίας για παιδιά, πολυβραβευμένο και μεταφρασμένο σε 23 γλώσσες. Διαδραματίζεται το 1936, με πρωταγωνίστριες τη Μέλια και τη Μυρτώ, οι οποίες, πότε ΕΥ-ΠΟ και πότε ΛΥ-ΠΟ, περνούν το καλοκαίρι στη Σάμο σ’ ένα σπίτι που σφύζει από ζωή. Ήρωες τα παιδιά του χωριού, οι γονείς, ο παππούς, η θεία Δέσποινα, η υπηρέτρια η Σταματούλα, ο εξάδελφος Νίκος. Το καπλάνι είναι –όπως το λένε στο νησί-, ένας βαλσαμωμένος τίγρης, που βρίσκεται κλειδωμένο μέσα στη βιτρίνα της μεγάλης σάλας του σπιτιού, πότε κοιτάει με το γαλάζιο και πότε με το μαύρο του μάτι, ανάλογα με τη διάθεσή του. Όταν ο Μεταξάς επιβάλει δικτατορία, όλα αλλάζουν. Λέξεις σβήνονται από το λεξιλόγιο του σπιτιού, ο Νίκος εξαφανίζεται, μυστικά πρέπει να κρατηθούν, το ψιλικατζίδικο της γειτονιάς μετατρέπεται σε κέντρο αντίστασης.
Για χρόνια, Το καπλάνι δεν κυκλοφορούσε στα βιβλιοπωλεία καθώς είχε λογοκριθεί ως κομμουνιστικό. Επανακυκλοφόρησε μετά τη χούντα των συνταγματαρχών, γοήτευσε, σχολιάστηκε, μεταφράστηκε, έγινε μάθημα στο πανεπιστήμιο, τηλεοπτική σειρά από την κρατική τηλεόραση, αγαπήθηκε από τους ενήλικες και τα παιδιά φυσικά.