Συμμετέχουμε στη δράση ¨Παραμύθι-Παραμυθία¨ 2018-2019

Με το παραμύθι μας ¨Η πόλη της Αγάπης¨, συμμετείχαμε στη δράση ¨Παραμύθι-Παραμυθία¨που διοργάνωση η συντονίστρια των φιλολόγων Κα Καλαουζή Κωνσταντίνα σε συνεργασία με το Π.Τ.Δ.Ε.

Είχε προηγηθεί ημερίδα επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών σε σχέση με τη αφήγηση, την ψηφιακή αφήγηση και γενικότερα την αξιοποίηση του παραμυθιού στην τάξη. Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούσαν, κινητοποίησαν τα παιδιά να δημιουργήσουν το δικό τους παραμύθι, με λόγο και εικόνα,  ή ένα παραμυθοτράγουδο και το παρουσίασαν στην αίθουσα του Παλλάς όπου έλαβε χώρα η εκδήλωση. Η συγγραφέας Λιλή Λαμπρέλλη ήταν εκεί για να αφηγηθεί στα παιδιά παραμύθια στην έναρξη της εκδήλωσης.

Τα παιδιά της Α΄-Β΄ χάρηκαν πολύ με τη διαδικασία συγγραφής του παραμυθιού. Αρχικά διαβάσαμε παραμύθια, αναγνωρίσαμε τα βασικά μέρη του παραμυθιού-τον ήρωα, τον κακό, τον βοηθό κ.α.- και στη συνέχεια τα παιδιά έγραψαν και εικονογράφησαν το πολύ όμορφο παραμύθι τους.

Το παραμύθι των παιδιών αποδόθηκε ψηφιακά, ηχογραφήσαμε την αφήγηση και το αποτέλεσμα ήταν υπέροχο!

Στην εκδήλωση δόθηκαν στα παιδιά που συμμετείχαν έπαινοι και για το σχολείο ένα ιδιαίτερο λεύκωμα με τα έργα της Πινακοθήκης Ρόδου.